Abhazya Bayrağı Açıklaması

 

Abhazya Gürcistan’ın Kuzeybatısında, Karadeniz’in doğusunda yer alan çok önemli bir ülkedir. Gürcistan Cumhuriyeti’nden 1994 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülke adını bu günde topraklarında yaşayan Abhazya halkından almış olup, bayrağın tasarımını ise o dönemin ünlü ressamı Valery Gamgiya yapmıştır. Her ülke kendi bayrağında kendine has özellikler taşıyor ve Abhazya Bayrağı Anlamı ise kendi halkının çektiği sıkıntıları ve bağımsızlığını kazanmak için nasıl çaba gösterdiğini ifade etmektedir. İpek kumaştan yer alan kırmızı zemin üzerine beyaz acık el ve yedi beyaz yıldız 1200 yıllık geçmişi olan Abhaz krallığını sembolü olup aynı zamanda Abhaz devletini temsil etmektedir. Kırmızı renk aynı zamanda vatan için dökülen kanları, yedi yıldız ise yedi kutsal mekânı, Abhazya’ın yedi tarihi bölgesini temsil etmektedir.

Acık beyaz el dost olana selam, düşmana dur!  Geçit yok anlamına gelmektedir. Abhazya Bayrağı Resmi’nde yer alan Bayraktaki 4 yeşil renkli şerit ise İslam ve Abhazya’nın dağ ve ovalarını, yeşil ipek kumaşın üzerinde yer alan 3 beyaz şerit ise saflığı, halkın temizliğini ve Hıristiyanlığı ifade eder. Tüm renklerin toplamı olan 7 sayısı ise tarihi bölgeleri, Abhazya dini, kültürü ve mitolojisini temsil etmek üzere çizilmiştir. Yedi rakamı aynı zamanda 1918 yılında kuzey Kafkasya Cumhuriyetini oluşturan ülkeleri de sembolize etmekte ve Açık el eski bir Abhazla Krallığı sembolü ve üzerine koyulan kırmızı bayarak ise orta çağ zamanında sebastopols’de kullanılmıştır ve şimdide Abhaz ulusu kullanmakta.

1991 yılında bağımsızlığını ilan eden ve 1992 yılında Abhazya Cumhuriyetinin ulusal bayrağı olmuş ve içeriğinde ulusun bu güne kadar hangi aşamalardan geçerek bu güne kadar geldiği çok güzel ifade edilmiştir. Abhazya Bayrağı Açıklaması bu şekilde ifade edilmiş olup tüm ülke tarafından kabul görmüştür. tarihlerine her zaman büyük önem veren ulus yine Abhazya’nın yedi tarihi bölgesini bayraktarlıda yedi yıldız içinde Abjuva, Bzıp, Guma, Psı-Aybga,Dal-Tzabal, Samırzakan, Sadz temsil etmekte ve daha sonra bu tarihi bölgeler yedi şehir’e dönüşmüş ve bu tarihi yerler, bayrakta yedi yıldız olarak yerlerini almışlardır.

Arjantin Bayrağı

Afkanistan Bayrağı