Afganistan Bayrağı Açıklaması

 

Afganistan’ın ulusal bayrağı 2004 tarihinde resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ülke bu güne kadar bir kaç kez bayrak değiştiren ülkelerden biri konumunda olup bu kadar sık bayrak değiştirmesinin nedeni olarak da Siyasi çekişmeler ve yıllarca düzenli bir siyasi yapının yönetime gelmemesi olarak görülmektedir. 1880 yıllarda bayrak sadece siyah bir zemin iken o yıllarda hüküm süren Afganistan Emir’i Habubullah Han’ın ölümünden sonra Han olan oğlu siyah zemin bayrağın üstüne kendi özel mührünü eklemiştir. Afganistan Bayrağı Anlamı o dönemlerde sadece Hanı temsil etmektedir. 1901 yılında Osmanlı tarzı damgalar da siyah zemin üzerinde yerini almış ve 1928 yılına kadar bu ulusal bayrak olarak kullanılmıştır.

1928 yılında bayrak bu kez üç renk olarak yeniden hazırlanmış ve siyah, kırmızı ve yeşil zemin üzerine yeni simgeler yerleştirilmiştir. Afganistan Bayrağı Resmi 1928 yılında siyah renk Hanlığı, kırmızı akan kanları ve yeşil İslam’ı temsil etmekte yeni simge ise karlar ile kaplı olan iki dağın arasından yükselen güneşi temsil etmektedir. Ulusal bayrakta renkler aynı kalmakla birlikte üzerinde yer alan arma sürekli değişimler göstererek günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır. 1928 yılından 1973 yılana kadar monarşi ile yönetilen ülke bayrağı bugünkü bayrak ile birçok benzerlikle göstermek de sadece üzerinde bulanan mühürler ve simgeler daha farklı biçimler almaktadır.

Şu anda kullanılan ulusal bayrak ile o dönemde kullanılan bayrak arasında sadece kelimeyi şahadet yazısı aynı kalmış simgeler sürekli değişimlere uğramıştır. Ulusal bayrak 4 Ocak 2004 yılında kullanılmaya başlanmış ve Afganistan Bayrağı Açıklaması ise bayrak üzerinde bulanan siyah şerit geçmiş de yaşanan akranlık günler için, kırmızıçizgi bağımsızlıkta dökülen kanlar için, yeşil çizgi ise tarımda refahlık ve bolluk için kullanılmıştır. Ortada kırmızı renk üzerinde simge olarak mihrabı Mekke’ye dönük bir cami bulunan en son hali olarak kalmış ve artık ulusal bayrak olarak kullanılan tek bayraktır. Bu güne kadar en çok değişime uğrayan ülke bayrağı olma konumunda olan Afganistan artık resmi olarak bu üç renk bayrağı kullanıyor.

Abhazya Bayrağı

Almanya Bayrağı