Andorra Bayrağı Açıklaması

 

Andorra Bayrağı ilk şeklini 1865 yılında Fransa İmparatoru Napolyon’un tasarlandığı düşünülmekte ve 21 Haziran 1996 yılında alınan resmi bir kararla ulusun resmi bayrağı olarak kail görmüştür. Bayrak üç eşit parça ve boylamasına bölünmüş solda mavi renk, ortada sarı ve sağda kırmızı renkte den oluşmaktadır. Andorra Bayrağı Anlamı ise mavi ve kırmızı Fransız bayraklarından, sarı renk ise İspanya bayrağından alınmıştır. Bayrağın ortasında bulanan arma ise devlet arması olarak kabul görmüş ve armanın altında bulunan yazının anlamı ise“Birlikten kuvvet doğar” anlamına gelen “Vırtsvs Unıta Fortior” yazmaktadır. Bayrağın tam ortasında bulanan amblem ise sanki dörtkenarlı kalkanı andırmaktadır.

Andorra  818 yılında 1. Louisin sağladığı kabil edilmiş olup bu bölgenin bir bölümünü İspanyadaki Urgel Piskoposuna başlamıştır. 1279 yılında Andorra bir İspanyol, biri Fransız olan iki prensin yönetime bırakılmış e ülkenin sınırları o zamandan beri asla değişmemiştir. 1805 yılında Napolyon tarafından yeniden kurulan yönetim şekli ile günümüze kadar gelen ülkenin bayrağı o yüzden renklerini de bu iki ülkenin renklerinde almış ve Andorra Bayrağı Anlamı bu şekilde kendi göstermiştir. Bayrak en 20 Haziran 1996 yılında son şeklini almış ve o tarihten bu tarafa bayrak bir üzerinde sembol değişikliği yapılmamıştır. Tüm bayraklar gibi Aldorra bayrağında yırtıldığı zaman olduğu yerden özel olarak indirilir imha edilir ve yerine yenisi yerleştirilir.

Andorra Bayrağı Anlamı ile her zaman kendi halkına güç ve yardımı simgeleyen semboller yerleştirmesi ve bu simgeleri kullanması ile ne kadar destek verdiğin göstermek de özel yasa ile bayrak diğer ülkelerin bayrakları gibi koruma altına alınarak ülkeyi temsil eder hale getirilmektedir. Bir ülkenin ne kadar güçlü olduğun bayrağında bulunan simgelerinden anlamak her zaman mümkün olur. Geçmişte yaşanan ve bağımsızlıkların nasıl aldıklarını renkler ve semboller ile anlatmaya çalışan ülkeler her zaman güçlü renkleri seçerek kendilerin dünya ülkelerine kabul ettirmişlerdir. Bu gücün en güzel örneğini bayraklarına işledikleri Latin alfabesi ile ispat eden Andorra devleti birlikten kuvvet doğar diyerek ülkesini diğer ülkelere tanıtmak için elinden geleni yapmakta.

Amerika Bayrağı

Angola Bayrağı