Antigua ve Barduda Bayrağı Açıklaması

 

27 Şubat 1967 yıllarında resmi olarak kabil edilen ülkenin bayrağı bugün hala aynı hali ile gökleri süslemekte ve Antigua ve Barduda Bayrağı Anlamı ile bir bütünlük kazanmaktadır. Bayrak geometrik şekillerde üçgen olan kırmızı iki kısmında adaları temsil etmek de, sarı renk güneş ülkenin özgürlüğü ifade etmek için kullanılmış siyah ise diğer Afrika ülkeleri gibi Afrika kıtasına olan bağımlılıklarını temsil etmek için kullanılmış. İki kırmızı üçgen arasında kalan mavi ve beyaz renkler ile denizi ve kumu temsil etmekte ülke kendini çok güzel kendi bayrağına simge olarak yerleştirmiş bulunmaktadır. Bayrağında simge olan iki ada kendi topraklarıdır.

İspanya ve Fransa Antigua ve Barduda adasına köleleri getirip koloni haline getirdikleri adada daha sonra kölelik sistemi kalkmış ve Kanada, İskoçya, İngiltere, Yeni Zelanda İngiliz Milletler topluluğuna bağlı bağımsız bir ülke olarak kalmış. Ülke 1 Kasım 1981 yılında bağımsızlığını ila etmiştir. Antigua ve Barduda Bayrağı Açıklaması artık kendini bayrağında göstermiş ve ülkesinde yaşanan tüm detayları bayrak da simgeler halinde ifade etmiştir. Her ulusun bayrağın önemi kadar kendi ülkesinin bayrağına önem veren ve bağımsızlığından sonra özgürlüklerini daha iyi anlatabilmek için temsili güneşi seven ve sadece dokuz tane güneş ışıltısı olan bayrak ayrı zamanda kendilerini Afrika ile olan bağlarını koparmadan yaşadıklarını ifade etmekte kullanışlardır.

Bayrak ülkelerin bir şekilde kendini daha özgü ifade edebildikleri ve ülkeyi temsile eden simgelerin tümünü saten kumaş üzerine yansıtmaları ve ülkenin her yerinde dünyada kabul görmesidir. Hiçbir ulusun bayrağı yere atılamaz kötü amaç ile kullanılamaz ve yırtılamaz. Bayrak her zaman bir ulusun simgesi olarak akıllarda kalır ve o devletin ne kadar güçlü olduğunu gösterebilmek için üzerine yapılan simgeler ve figürler ile anlatımı sağlanmıştır. Her ülke kendi kanunları ile bayrağı ve simgeleri koruma altına alır ve yırtılan zedelenen bayraklar hemen yerinden kaldırılarak yerine bir yenisi yerleştirilip kendi ülkesinde göndere çekilir. Antigua ve Barduda Bayrağı Resmi her zaman halkı için çok önemli olmuştur.

Angola Bayrağı

Arjantin Bayrağı