Arnavutluk Bayrağı Açıklaması

 

Arnavutluk bayrağı yıllar önceye dayanan bir bayrak olmasına karşın ne kadar değişime uğrarsa uğrasın bayrağın zemini her zaman kırmızı olarak kalmış ve ortasında bulunan çift başlı kartal simgesi ise her zaman Arnavutluğun benimsediği simgelerden bir olmuştur. Arnavutluk Bayrağı Anlamı ise 1405-1468 yılları arasında yaşamış olan büyük komutan İskender beye kadar gitmekte ve kartalın kanatlarında ve kuyruğundaki sayılar kadar ülkeyi yönetmiş olduğunu simgesidir. İskender Bey ülkeyi tam 25 yıl yönetmiş ve onu simgeleyen kartalda kırmızı saten üzeride yerini tam anlamı ile almıştır. Çift başlı kartalın hikâyesi çok eskilere dayanmakta ve ülkede yapılan kazı çalışmalarında tarih öncesi çift başlı kartal figürlerine rastlanmaktadır.

Arnavutluk bayrağı zaman içinde çok kez şekil değiştirmiş olsa da bugünkü şeklini 7 Nisan 1992 yılında resmi olarak almış ve halen kullanılmakta olan bir bayraktır. 1444 den bu bayan her devlet ülke üzerinde kendi bayrağını uygulaya kalkmış olsa bile Sovyetler zamanında kartalın kanatlarına koyulan yıldızlar kaldırılmış ve bayrak bugün ki halini alarak resmi bir şekilde kullanılmıştır. Arnavutluk Bayrağı Resmi ile en güzel şekilde anlatma yolunu bulmuş ve bugünkü şeklini alarak kullanılmaya devam etmiştir. Arnavutluk bayrağında bulunan kartal aynı zamanda medeniyetin sembolü olarak da biliniyor ve bayrak da bulunan kartal sebebi ile Arnavutluk bugün kartallar ülkesi olarak biliniyor ve öyle anılıyor.

Arnavutluk Bayrağı Açıklaması ile her zaman kendine yer edinmeyi bilmiş ve Arnavutluk birçok medeniyeti bir arada görmüş bir ülke olarak zaman, zaman kırmızı zemin üzerinde olan kartalın yanında başka simgeler eklenmiş olsa bile yine kartal her zaman kırmızı zemin üzeride yerini almış ve üstüne konulan simgeler yer değiştirmiştir. Her ülke gibi Arnavutluk da kendi ulusunun bayrağına aşırı saygılı bir ülke olmuş ve yıpranan bayrak her zaman büyük bir itina ile yerinden kaldırılıp yerine yeni bayrak getirilmiştir. Bugün göklerde dalgalanan bayrak ulusun resmi olarak kullandığı ve resim olarak kabul edildiğinden bu yana bir daha değişim göstermeyen bayrak olarak dalgalanmaktadır.

Baglades Bayrağı

Avusturalya Bayrağı