Avusturalya Bayrağı Açıklaması

 

Avusturya bayrağı 1901 yılında uluslar arası bir yarışma sonucu bayrağın şekli ve tasarımı İngiliz ve Avusturalya Hükümetince onaylanarak yürürlüğe girmiş. Ve bu günkü halini 1934 yılında almış olan bayrak 1954 yılında yasal olarak tam anlamı ile Avustralya bayrağı olarak tüm dünya ülkelerince tanınmıştır. Avusturalya Bayrağı Anlamı ise bayrağın taban mavi renk olup Üst köşesinde Birleşik Krallık bayrağı ve etrafında bir tanesi iri diğer beş adet yedi köşeli yıldız beş köşeli bir tane küçük yıldız bulunmaktadır. Bayrağın sol üst köşesinde yer alan Birleşik Krallık bayrağının olması Avustralya’nın birleşik Krallık sömürgesi altında olmasının simgesidir.

Avustralya Bayrağı Resmi daha ayrıntılı anlatabilmek ve Avustralya kolonilerini birleşmesini temsil eden bu yıldızların her bir köşesi altı eyaletin her birin temsil eder her bir köşesi ise Avustralya’nın iç ve dış bölgelerini temsil etmektedir. Dalgalanan kısmında yer alan küçük yıldız ve dört büyük köşeli yıldız ise güney haç takımyıldızlarını sembolize etmekte ve Avustralya egemenliği altında yaşayan tüm kolilerin nasıl birleştiğini göstermektedir. Avustralya federasyon statüsüne kavuşmasının ardından meydana gelen bu bayrak resmi olarak ülkeyi temsil etmekte ve o tarihten itibaren bayrak üstünde bir daha hiç bir oynama yapılmadan bugüne kadar gelmektedir. Resmi olarak koruma altına alınan bayrak bu günkü hali ile gönderi süslemekte ve her gittiği ülkede kendi ulusunu temsil etmektedir.

Kanunlara göre asla yırtık, sökük ve kirli olarak kullanılamaz ve eğer hırpalamış ise hemen yerine yenisi getirilmek zorunluluğu olan bayrak aslında kötü amaç için kullanım yasak olmak ile birlikte bazı reklam yapanlar tarafından kullanılmakta ve farkında olmadan kötü kişiler tarafından zarar görmesine neden olmaktadır. Avustralya Bayrağı Açıklaması diğer bayraklar gibi ülkesini temsil etmesi için özel olarak tasarlanmış ve ödül almış bir tasarım olarak resmi olarak kabul görmüştür. ulusu ve yaşam şekillerini bir en güzel semboller ile anlatabilen bayraklar her zaman ülkeleri için önemli olmuş ve ülken her yerinde en nazlı halleri ile dalgalanarak sanki ülkesine tepeden bakma gayretini içine girmiştir.

Arnavutluk Bayrağı

Avusturya Bayrağı