Avusturya Bayrağı Açıklaması

 

Avusturya Bayrağı kırmızı ve beyaz zemin üzerine eşit büyüklüklerde üç eşit yatay şeritten meydana gelmiş ve 1192 yılında kullanmış olduğu resmi kayıtlara geçmiş en eski bayraklardan biri olma özelliğini hala korumaktadır. Birinci dünya savaşı sırasında kullanımı yasaklanmış olsa bile tekrar 1945 yılında kullanılmaya başlanmış bir ülke bayrağındır. Avusturya Bayrağı Anlamı ise efsanelere göre Avusturya Arşidükü V. Leopold bir savaş sırasında giydiği beyaz savaş kıyafetinin düşman kanı ile kırmızı olması ve belinde kılıcını astığı kemer kısmının sadece beyaz kamlaştır.  Ve alt ve üst tarafın kırmızı ortasının beyaz olması bu savaş kıyafetinin ulusuna bayrak yapar. Tabi bu bir efsane olarak tarihe geçmiştir.

Aslında bayrak olarak Avusturya Arşidükü II. Frederick tarafından 12. yüzyılda tasarlanmış ve o zaman kullanılmamıştır. Bayrak şu anda kullanılan Danimarka bayrağı ile en eski bayraklar arasında yerini almış ve öylede kabl edilmiştir. Avusturya Bayrağı Resmi tam bir efsane gibi görünse de daha sonra ki yıllarda bayrak için bir kanun tasarısı hazırlanmış ve kabil edilmiştir. Her ulusun bayrağı gibi Avusturya bayrağı da özel koruma altında olan bayraklardan biridir ve yırtılamaz, zarar göremez, hırpalanamaz ve sökük, yırtık kullanılamaz. Bayrak da yer alan ve simetrik özelliklere sahip olan satenden yapılan bayrak beyaz kısmı ile barışı ve yiğitliği simgelerken, kırmızı tarafı ile özgürlüğü kazanma uğruna dökülen kanları temsil etmektedir.

Ülkeler kendi bayraklarını üstüne koydukları simgeler ve renkler ile bu güne nasıl geldiklerini ve güçlerini ispat ederken diğer taraftan da ulusun bayrak için ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya çalışır ve resmi kurumlar tarafından her zaman koruma altında tutulmaktadır. Yırtılan bayrağın yerine hemen yenisini getirip takılıp ve asla kirli ve pis görünümlü bir bayrak gökyüzü süslemesine izin verilmez. Avusturya Bayrağı Açıklaması aynı diğer ülkelerin kendi bayraklarına gösterdikleri anlam kadar anlamı olup ülke insanı gittikleri her yerde bayrakları ile tanınmaktadır. Bayrak her zaman koruma altında olunmalı ve birlik ve beraberliğin simgesi halinde tüm dünya insanlarına tanıtılmalıdır.

Avusturalya Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı