Azerbaycan Bayrağı Açıklaması

 

Azerbaycan Bayrağı ilk kez Azerbaycan Demokratik cumhuriyet hükümeti tarafından 1918 yılında kullanılmaya başlanmıştır ve bayrağın renkleri ise mavi gök renk, kırmızı ve yeşil yatay şeritlerden oluşan ve tam ortada yer alan kırmızı zemin üzerinde beyaz renkte sağa bakan bir hilal ve sekiz köşeli bir yıldız bulunmaktadır. Azerbaycan Bayrağı Anlamı ise mavi gök renk Türklüğü, yeşil renk İslamiyet’i, kırmızı renk ise uygarlığın sembolü olmuş ve ilk resmi renk ve boyutunu ise 5 Şubat 1991 yılında alarak yürürlüğü girmiştir. Halk arasında bayrağın adı üç renkli bayrak olarak da geçmektedir. Diğer ülkeler gibi Azerbaycan hükümeti de bayrak için bayrak yasası çıkartmış ve yürürlüğe koymuştur.

Azerbaycan Bayrağı Resmi ile bir bütünlük kazanan ülke bayrağı her zaman kendi as renkleri ile kullanmak zorunluluğu vardır ve bayrak her zaman istenilen boyutlarda olmak zorundadır. Bayrak direğe asıldığı zaman karşıdan bakıldığında mavi şerit bayrağın sol tarafında durma zorunluluğu vardır. Bayrakta yer alan mavi renk Azerbaycan halkının Türk kökenli olduğunu belirler ve mavi renk Türkçülük rengi olarak adlandırılır ve Türklerin her zaman mavi renge önem vermesinin farklı ve çeşitli açıklamaları vardır. Kırmızı renk ise uygarlığın rengi ve modern bir toplumu temsil eder, demokrasiyi geliştirmek kısaca çağdaş ve modern olmanın rengi olarak bayrakta yerini alış bulunmaktadır.

Yeşil renk İslamiyet ve cenneti temsil etmektedir. Hilal ve sekiz köşe yıldız ise bayrak resim olarak kabul edildiği zamanlarda üzerine koyulan hilal ve yıldızını simgelerine değişik anlamlar verilmiş ve hala bu alanların farklı görüşler olarak ortaya atılması tam anlamı ile neyi ifade ettiği bir türlü kesin bir dille anlatılmamış. Yıldızın anlamı ise Türkçülük, İslam, Çağdaşlık, Devletçilik, Eşitlik, Uygarlık, Türk halkı olarak açıklanabilir Osmanlı döneminde hilal Türk halklarının sembolü olarak çok uzun bir zaman kullanılmıştır. Azerbaycan Bayrağı Açıklaması yinede yerini bulmuş ve koruma altına alınan bayrak ve semboller tam anlamı ile ulusun istediği gibi modern bir dünyaya kapılarını açan bir Azerbaycan bayrağı olmuştur.

Avusturya Bayrağı

Amerika Bayrağı