Bangladeş Bayrağı Açıklaması

 

Bangladeş’in ulusal bayrağının zemin rengi yeşil, üzerinde ise kırmızı renkte bir yuvarlak vardır. İlk akla gelen bu formda olan Japon bayrağıdır ama aradaki en önemli fark Bangladeş bayrağının zemini yeşil, Japon bayrağının ise beyaz oluşudur, tek ortak noktaları ise tam ortada bulunan kırmızı yuvarlaktır. İlk olarak kullanılmaya başlanan Bangladeş bayrağı bu gün kullanılana çok benzer sadece ortada bulunan ve güneşi tasvir eden kırmızı yuvarlağın içinde eski bayrakta ülke haritasının olması tek ayrıntıdır. Bangladeş Bayrağı Anlamı yeşil zemin bu ülke topraklarının bereketli ve yem yeşil olduğu, üzerindeki kırmızı yuvarlağın da bu ülke topraklarına güneşin doğuşudur.

Bağımsızlık savaşını 1971 yılında kazanmış olan Bangladeş, güneşin rengini sarı değil de kırmızı olarak belirlemiştir, bunun nedeni de vatanları uğrunda can veren insanların kanının rengi olmasıdır. Bangladeş Bayrağı Açıklaması çok anlamlıdır, bu gün kullanılan bayrak 1971 yılındakine çok benzer ama kırmızı yuvarlağın içindeki ülke haritasını bu gün göremezsiniz. Bayraklar ülkelerin geçmişte yaşadıklarının, verilen mücadelelerin, bağımsızlık savaşının izlerini taşır ve dalgalandıkça bunu tüm dünyaya ilan ederler aynı Bangladeş bayrağında da olduğu gibi. Quamrul Hassan adındaki ressam tarafından tasarlanarak hayata geçirilmiş olan bayrak ilk kez 1971 yılında Dakka üniversitesinin gönderinde dalgalanmaya başlamıştır. 23 Mart 1971 yılında aynı bayrağı Şeyh Mujibur Rahman evindeki göndere de asarak kullanmaya başlamıştır.

Başlarda daha bu günkü bayrak son halini almamışken aynen Pakistan bayrağında olduğu gibi hilal ve yıldız motifleri ile süslenmesi düşünülmüşse de bu İslamiyet’in simgesi olan sembollerden vazgeçilmiştir. Bilindiği gibi yeşil renk İslamiyet ile bağdaştırılmaktadır. Ama bu günkü Bangladeş bayrağında bulunan yeşil renk tamamen bu ülkeye ait olan bereketli toprakları ifade etmektedir. Bangladeş Bayrağı Resmi içinde ilk başlarda yer alan ülke haritasının kaldırılmasının sebebi ise bunu çizmenin zorluğu ve tam da kırmızı rengin ortasına yerleştirilemeyecek olmasıdır. Bangladeş’in verdiği bağımsızlık mücadelesi boyunca ilk tasarlanan bayrak kullanılmış olup son hali 1972 yılında almıştır. Bir ülkenin özgürlüğü bayrak sahibi olması ile belirlenmektedir.

Belize Bayrağı

Arnavutluk Bayrağı