Belçika Bayrağı Açıklaması

 

Genel olarak Avrupa ülkelerinin bir çoğunun bayrağında görmeye alıştığımız renk ve çizimler Belçika bayrağında da kullanılmış, ancak anlam farklılıklarının olduğu kesindir. İlk olarak 1792 yılında Belçika’nın Avusturya’ya karşı kazandığı zafer sonrasında kullanılmaya başlanan bu günkü bayrak eskiden enlemesine çizilirken daha sonra Fransız bayrağından esinlenilerek 1831 yılında renkler dikey olarak kullanılmaya başlanmıştır. Klasik formlardaki bu bayrak yukarıdan aşağı doğru dikine olarak önce siyah, sonra sarı ve en sonunda da kırmızı kalın şeritlerden oluşmuştur. Belçika Bayrağı Anlamı kendi içlerinde çok şey ifade etmektedir. Biz önce bu renklerin ne anlattığına bakalım, detaylı bilgiyi daha sonra verelim! Brabant denilen sarı renkli aslan, kırmızı dili ve siyah kalkanı ile Belçika bayrağına fon oluşturmuş.

Tarihten biraz alıntı yaparsak 1830 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel de ilk kez Hollanda’ya karşı mücadele başlar.Bu sayede de bayrak arayışları içine girilir ve üç yatay renkte ( siyah, sarı ve kırmızı) bir tema ile bayrak hazırlanır. Lüksemburg şehrinin aslanı olarak kırmızı renk, Blavha kentini aslanı olarak sarı renk ve Flamber şehrini aslanı olarak da siyah renk kabul edilir. Belçika Bayrağı Resmi ülke tarihinden alıntılarla oluşturulmuştur ve değişikliklerle bu günlere kadar gelmiştir. Fransız egemenliği altında uzun yıllar kalan Belçika, en son olarak Almanya’nın işgali ile bir süre bu devletin baskılarına dayanmaya ve kurtulmaya çalışmıştır. Nihayetinde İngilizler tarafından kurtulmuş ve özgürce yaşama haklarını elde etmişlerdir.

Ancak biline odur ki hiçbir baskı Belçika bayrağının değiştirilmesine yetmemiştir ve 1792 yılından bu yana çok ufak tefek dokunuşlar dışında Belçika bayrağı aynı kalmıştır. Bu gün Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri sıralamasında üst sıralarda yer alan Belçika bayrağı Avrupa Birliği ülkeleri arasında dalgalanmaktadır. Belçika Bayrağı Açıklaması için görüldüğü gibi fazla söze gerek yok, ülke değerleri göz önünde bulundurularak hazırlanmış olan bayrağın tarihçesi çok eski yıllara dayanmaktadır. Özgürlük simgesi olan ülke bayraklarının anlamları değişkenlik gösteriyor zira her ülkenin yaşadığı ve çektiği sıkıntılar aynı değil. Bu da sembol olarak bayraklara farklı yansımaktadır.

Barbados Bayrağı

Belize Bayrağı