Beyaz Rusya Bayrağı Açıklaması

 

Belarus olarak da bilinen Beyaz Rusya, Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğine bağlı olan ülkelerden biridir. Başkenti Minsk olup Kuzey Avrupa ülkeleri arasında yer alır. 1991 yılında sözünü ettiğimiz SSC Birliği dağılınca Beyaz Rusya da bağımsızlığını ilan etti. Komünist rejimden kapitalist sisteme geçerken zorlanmış olsa da nihayet kendini liberal ekonomi ülkelerine kabul ettirmeyi başarmıştır. 19. Yüz yıla kadar Beyaz Rusya adı ile bilinen bir ülke yoktu ancak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler birliği kendi ülkesi ile Avrupa devletleri arasına tampon bir ülke kurma ihtiyacı duyunca Beyaz Rusya yönetimi kurulmuş oldu. Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Belarus yani Beyaz Rusya kendine bayrak olarak tarihinden ve doğasından esintiler taşıyan renk ve motifleri seçmiştir. Beyaz Rusya Bayrağı Anlamı bu içeriği kapsar.

Beyaz Rusya bayrağı son haline 7 Haziran 1995 tarihinde kavuşmuştur. İlk bakışta pek dikkat çekmese de bayrağın en sol tarafında boylu boyunca kırmızı beyaz motifler vardır, diğer taraflar ise kırmızı ve yeşil renktedir. Göndere çekilen tarafta bulunan beyaz zemin üzerine kırmızı yöresel motiflerin işlendiği ince şeritli bölüm bayrağın göz alıcı noktasıdır ve Beyaz Rusya motifleridir. Bayrağın üst tarafından başlayarak 3te 2 sini kaplayan kırmızı rengin anlamı ise diğer ülke bayraklarında da görmeye alıştığımız gibi ülke savunmasında akan kanları temsil ediyor. Beyaz Rusya Bayrağı Resmi yeşil bölümle tamamlanıyor. Bu yeşilin ifade ettikleri ise hem ülkenin çok verimli ve bereketli topraklara sahip olduğu ve hem de ormanlarının çokluğu anlatılıyor.

Beyaz Rusya Sovyetler Birliği dağılınca bağımsızlığını ilan ederken yatay olarak 3 eşit parçaya bölünmüş olan beyaz-kırmızı-beyaz renkli bayrağı kullanmaya başlamıştı. Ancak bu bayrak 1995 yılında değiştirilmiş ve bu günkü haline getirilmiştir. Klasik Sovyetler Birliği zamanında kullanılan ve komünizmin simgesi olarak biline n orak ve çekiç Beyaz Rusya bayrağında hiçbir zaman yer almamıştır. Beyaz Rusya Bayrağı Açıklaması çok fazla değişikliğe uğramayan bayraklardan biridir, zaten kısa süren bağımsızlık sürecinde iki kez değiştirilmiştir.

Benin Bayrağı

Btuhan Bayrağı