Bhutan Bayrağı Açıklaması

 

Aslında dünya ülkelerinin bayraklarına bakıldığı zaman çizimleri çok kolay ve hemen akılda kalan renkleri taşıdıklarını görebilirsiniz, ancak dünya üzerinde iki bayrak var ki onların formları diğer bayrakların hiç birinde yok, biri Galler bayrağı diğeri ise Bhutan bayrağı. Bu iki bayrağın orta yerlerinde son derece itina ile çizilmiş olan ejderha resimlerini görebilirsiniz. 19. Yüz yıldan beri kullanılan bu bayrak son halini 1960 yılında almıştır. Bhutan bayrağı tam ortadan çaprazlama olarak ikiye ayrılmış olan turuncu ve sarı renkler ve bu iki rengin arasındaki çizgide ejderha figürünü görebilirsiniz. Uzak doğu kültüründe ejderhaların yeri çok büyüktür. Bhutan Bayrağı Anlamı bazı farklılıklar içermektedir.

Bhutan bayrağı sağ üst köşeden sol alt köşeye kadar orta yerden turuncu ve sarı renklerin belirlenmesi ile çapraz olarak ikiye ayrılmıştır. Ortada bulunan  ejderha ise o kadar detaylı olarak çizilmiştir ki pullarını bile yaparak onu bayraklarına taşımışlar. Bhutan demek yerel dilde ejderha ülkesi anlamına geliyor. Ejderha simgesini Bhutan 1200 lü yıllardan beri kullanmaktadır ve bayrakta bulunan ejderhanın her bir ayağında çok değerli taşları taşıdığını görebilirsini ki bu da ülkenin refahı demektir. Ejderhanın beyaz olması temizliğin ve saflığın işaretidir. Bhutan Bayrağı Resmi sarı renk ülkenin laiklikle yönetildiğini anlatır. Bhutan Budist inanca sahip olan uzak doğu ülkesidir ve bayraklarındaki turuncu renkte bu inanışı ve ejderha tapınaklarını temsil eder.

Mistik inancın çok yaygın olduğu Bhutan da ejderhaların ağızlarından fışkıran ateşlerin gök yüzündeki yıldırımlar, şimşekler ise ejderha sesleri olarak algılanmaktadır. Bhutan Bayrağı Açıklaması bu şekilde basitçe anlatılabilir olsa da ülke için ifade ettiği şeyler onların tamamen yaşam biçimlerinin ve inanışlarının tek bir simge üzerinde toplanmasıdır. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer husus da bayrağında turuncu renk bulunduran birkaç ülkeden biri de Bhutandır. Göz alıcı ve akılda kalıcı renk ve figürlerin seçilmesi de bir diğer ayrıntı olarak göze çarpmaktadır Bhutan bayrağında. Bu da onların bakar bakmaz uzak doğu ülkelerinden biri olduğuna işaret ediyor.

Beyaz Rusya Bayrağı

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı