Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı Açıklaması

 

Kısa adı ile BAE olarak bilinen Birleşik Arap Emirlikleri Arap yarım adasının güney doğu ucunda bulunur. Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resül Hayme, Şarika ve Unnül Kayveyn isimli 7 emirliğin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş bir devlettir. Abu Dabi aynı zamanda ülkenin baş kentidir. Bu 7 emirliğin hepsi monarşi ile yönetilir ancak bir federasyon çatısı altında toplanmışlardır. Şimdi dilerseniz Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı Anlamı nedir ona bir göz atalım! 2 Aralık 1971 yılında ülke 7 emirlik tarafından idare edilmeye başlandığında bu günkü bayrak da kabul edilmiştir. Aslında İslami motiflerin hiç birine BAE bayrağında rastlayamazsınız, hilal ve yıldız bulunmaz ama renk olarak yeşilden yine vazgeçilmemiş. Ama klasik Pan-Arap renklerinin hepsi mevcut.

Bayrakta toplam 4 renk vardır, siyah, beyaz, kırmızı ve yeşil. Sol başta yani göndere çekilen tarafta bulunan kırmız kalın şerit dikeydir. Sırası ile yeşil, beyaz ve siyah ise kalan bölümde yanlamasına olarak konumlandırılmıştır. Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı Resmi 1916 yılında gerçekleşen Arap isyanına dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğuna karşı başlatılan mücadelede Arap milliyetçileri bu bayrağı kullanmışlardır ve Pan-Arap renkleri bulunmaktadır. Bakıldığı zaman bölgede hüküm süren pek çok Arap devletinin bayrağında da aynı renkleri görmek mümkün. Renklere göre taşıdıkları simgeleri şu şekilde açıklayabiliriz, yeşil: bereket, beyaz: ülkenin tarafsız olduğunu, siyah ise: ülkenin topraklarının altında bulunan doğal madenleri ( petrol yataklarını) ve egemen olan emirlerin güçlerini simgeler. Kırmızı renk ise bütün Arap ülkeleri bayraklarında var olduğu için kullanılmıştır.

Yük ve ticaret gemileri ayrıca dolaşımları sırasında bu bayrağın üst kısmına bağlı oldukları ülkenin bayrağını da asmak zorundadırlar. Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı Açıklaması kendi içlerindeki 7 ülkenin değerlerini ifade ediyor. Klasik Arap renklerinin hepsini bünyesinde barındıran ülkenin bayrağı dünyanın her yerinde dalgalanırken bu ülkenin refahını ve zenginliklerini de gözler önüne seriyor tabii. Bilindiği gibi BAE petrol kaynaklarının zenginliği ile tanınıyor ve bu günkü durumunu da petrole borçlu olan bir ülkedir.

Bhutan Bayrağı

Birleşik Krallık Bayrağı