Birleşik Krallık Bayrağı Açıklaması

 

Kuzey Batı Avrupa ülkesi olan ve dünya üzerinde sömürgecilik dönemlerinden bu yana her zaman varlığını belli edip ortaya koyan ve ekonomik gücü bir hayli fazla olan ada ülkesidir. Başkenti Lonra’dır, para birimi ise sterlin olup Avrupa birliğine üye ülkeler arasında yer almaktadır. Birleşik krallık dendiği zaman akla 4 devlet gelir, Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda, işte bu devletler birleşip bir bütün olmuşlar ve Birleşik krallık adını almışlardır. Kuzey İrlanda’nın dışında diğer devletler Büyük Britanya adasındadır, Kuzey İrlanda ise kuzey- batı da yer alan başka bir ada devletidir. Birleşik Krallık Devletinin resmi bayrağı kırmız, mavi ve beyaz çizgilerden oluşur ve tüm krallık devletlerini temsil eder. Bayrağın zemini mavi olup üzerinde sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru inen beyaz bir çarpı ve onun da üzerinde aynı şekilde inen kırmızı bir çarpı vardır. Mavi olan zemin sivil bayraklarda kırmızı, hükümet bayrağında mavi, gemi bayraklarında ise beyaz olarak tasarlanmıştır. Birleşik Krallık Bayrağı Anlamı kendi içinde farklılıklar gösterir.

Büyük Britanya diye de adlandırılan Birleşik Krallık Bayrağı içeriğindeki renklerle eski zamanlardaki 13 eyaleti temsil eder. Dikkatle ele alındığı zaman aslında İngiltere bayrağı olarak beyaz zemin üzerine kırmızı bir haç işaretinin olduğu görülebilir. Tarihinde var olduğu süreden bu yanan bu gün Birleşik Krallık olarak tanınan devletlerin bayrakları aşağı yukarı ana temalardan vazgeçilmeden ufak tefek değişikliklerle kullanılmıştır. Birleşik Krallık Bayrağı Resmi bu devletlerin bütünün tarihsel mücadelesini ve din adına verilen savaşları ifade eder.

Orta çağda Haçlı seferleri ile gündem yaratan Birleşik Krallığın ilk kuruluş zamanlarında din savaşlarının büyüklüğü unutulmamış ve bu gün kullanılan bayrakta haç işareti ile kendine yer bulmayı başarmıştır. Birleşik Krallık Bayrağı Açıklaması bu günkü şekli ile de eskiden kullanıldığı tasarımları ile de diğer ülke bayraklarından ayrılır. Ancak şu da unutulmamalıdır ki din unsurunu işaret eden kırmızı haç her Birleşik Krallık devletinin bayrağında yer almıştır. Eskiden bu yana kullanılan bayraklar bu gün sergilenmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı

Bahamalar Bayrağı