Botsvana Bayrağı Açıklaması

 

Botsava Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve deniz ile bağlantısı olmayan bir kara Afrika ülkesidir. Bu ülke Afrika kıtasında bulunan en gelişmiş demokrasiye sahip olan ülkelerin başında gelmektedir. Ülkenin başkenti Gaboronedir, yer altı zenginlikleri ile bilinen ve bu yüzden de zengin ülkelerin dikkatlerini üzerine çeken bölge 30 Eylül 1885 yılında İngiliz sömürgeleri arasına katılmıştır. Bu durum 30 Eylül 1966 yılına kadar sürdü ve bu tarihten itibaren Bostvana bağımsızlığını ilan ederek kendi vatanında özgürce yaşama hakkını elde etti. Bostvana Bayrağı Anlamı tüm bu yaşananların göstergesi olarak hazırlanıp tasarlanmıştır.

Botsvana bayrağının zemin rengi mavidir, bu zeminin tam ortasından kenarları ince beyaz şeritler geçen siyah kalın bir şerit daha vardır. Bilindiği gibi hemen, hemen tüm Afrika boğucu sıcaklıkların hüküm sürdüğü bir yerdir ve tüm ülkeler için suyun önemi çok fazladır. Botsvana Bayrağı Resmi de suyu temsil eden mavi çizgilerden oluşmuştur. Zemindeki mavi renk göz yüzü ile birlikte Botsvana için çok önemi olan suyu da belirtmektedir. Kalın siyah ve ince beyaz şeritler ise ülkenin vatandaşlarının çeşitliliğinin simgesidir, burada hem Afrika’nın yerlisi olan zenciler ve hem de beyaz ırka mensup diğer insanlar uyum içinde yaşamaktadırlar. Bu siyah kalın ve beyaz ince şeritlerin bilinen bir diğer anlamı ise devlet armasında bulunan ve armayı sağdan ve soldan tutan zebraların sembolüdür.

Pan- Afrika renkleri olarak bilinen kırmızı, siyah ve yeşilin hiç bulunmadığı ender Afrika ülkelerinden biridir Botsvana. 30 Eylül 1966 tarihi ülke için bir dönüm noktası olmuştur ve her bağımsız ülke gibi onlarından simgesel olarak ulusal bir bayrağa ihtiyaçları olduğu anlaşılınca bu tarz bir bayrağın kendilerini çok iyi ifade edebileceğini düşünmüşler. Botsvana Bayrağı Açıklaması içerik olarak tam da bu ülke insanın tercih edeceği türden görülüyor. Baktığımız zaman ülkede yaşayan etnik grupların her ne kadar büyük bir uyum içinde olmadığı anlaşılsa da doğru amaca hizmet ettiği için bayrak renkleri mavi, siyah ve beyaz olarak seçilmiş.

Bosna Hersek Bayrağı

Brezilya Bayrağı