Bulgaristan Bayrağı Açıklaması

 

Güney doğu Avrupa’da bulunan Balkan yarımadası ülkelerinden biridir Bulgaristan. Doğuda Karadeniz’e kıyısı vardır ve yurdumuzun da komşularından biridir. Geçmişi M.Ö. 30 lu yıllara dayanan ve o günden bu yana çeşitli yönetim şekilleri ile idare edilen Bulgaristan, demokratik Halk Cumhuriyetidir. Yakın tarihlere kadar Bulgaristan’da yaşayan Türk halkına asimilasyon politikaları yüzünden eziyet çektirildiği biliniyor. 1989 yılından sonra batıya açılmaya karar veren Rusya’nın komünist etkileri de artık Bulgaristan üzerinden kalkmaya başlamıştır. Bu gün bilinen Bulgar bayrağı ufak tefek değişiklikler geçirmiştir. Bulgaristan Bayrağı Anlamı tarih boyunca yaşanılanların ifadesi olarak çıkıyor karşımıza.

Bulgaristan bayrağı sırası ile üstten aşağı doğru aynı kalınlıktaki beyaz, yeşil ve kırmızı renkli şeritlerden oluşmaktadır. Bulgaristan Cumhuriyetinin resmi bayrağı olan bu günkü bayrakta beyaz barışın, yeşil renk topraklarının bereketli ve verimli olmasının, kırmızı renk ise ülke bağımsızlığı için dökülen kanların göstergesidir. Bulgaristan Bayrağı Resmi kutsal değerlerin ifade ediliş biçimi ile şekillenmiştir. 19. Yüz yılda Panislavizmin etkin oluşu nedeni ile Bulgar bayrağında ortada bulunan yeşil renk maviydi. Bu şekli ile Bulgar bayrağı Rus bayrağına benzemekteydi. 1878 yılı itibarı ile Bulgaristan Osmanlı İmparatorluğundan özerkliğini kazandı ve çok verimli topraklar üzerinde bulunduğunu anlatmak için ortada bulunan mavi rengi yeşil renk ile değiştirdi. Yeşil renk Bulgaristan’ın tarım ülkesi olduğunu anlatmaktadır.

Eski versiyonunda bayrağın üst köşesinde devlet nişanı vardı ve bu nişan 1989 yılında kaldırıldı. Bu nişanda şahlanmış bir aslan, aslanın iki tarafında başaklar, beş köşeli yıldız, ilk Bulgar prensliğinin ilan ediliş tarihi olan 681 rakamları ve komünist partinin iktidara başladı yıl olan 1941 tarihleri bulunuyordu. 1991 yılında ise bu gün hali hazırda kullanılan Bulgaristan Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin resmi bayrağı kabul edildi. Bulgaristan Bayrağı Açıklaması için söylenecek olan ifadeler bunlarla sınırlı. Diğer ülke bayraklarında bulunan yeşil ve kırmızının anlamını Bulgar bayrağında da aynen görüyoruz. Yeşil bereketli topraklar, kırmızı ise özgürlük mücadelesi veren askerlerin dökmüş olduğu kanı simgeliyor, beyaz her zaman ki gibi barış işareti…

 

Çek Cumhuriyeti Bayrağı

Burkina Faso Bayrağı