Burkina Faso Bayrağı Açıklaması

 

Eski adı Yukarı Volta olan bu günkü Burkina Faso devleti Batı Afrika’da yer alan küçük bir devlettir ve kendi dillerine göre Burkina Faso mutlu insanların ülkesi demektir. Yarı başkanlık sistemi ile idare edilen ülkenin resmi dili uzun yıllar Fransız sömürgesi altında kaldığı için Fransızcadır. 1950 li yıllarda hareketlenen bağımsızlık mücadeleleri sonunda 1960 yılı itibarı ile Burkina Faso yani o zamanki ismi ile Yukarı Volta özgürlüğünü kazandı. Ancak bu durum uzun sürmedi ve 1966 yılında ordu ülke yönetimini eline aldı. 1982 de yapılan yeni bir darbe sonucu yönetim el değiştirdi. Yine aynı yıl ülke seçimlere gitti ve bağımsızlığını ilan ederek Yukarı Volta olan adını Burkina Faso olarak değiştirdi ve kendi bayrağını kullanmaya başladı.  Burkina Faso Bayrağı Anlamı Pan Afrika renkleri ile bütünleşmiştir.

Bilindiği gibi sarı kırmızı ve yeşil Pan – Afrika renkleri olup pek çok Afrika ülkesinin bayrağında bulunmaktadır. Bayrak yatay olarak iki ana renkten oluşmuştur, üst taraf kırmızı, alt taraf ise yeşil renge hakimdir. Tam ortada ise beş köşeli sarı renkte bir yıldız mevcuttur. Kırmızı renk bilindiği gibi savaş sırasında akan asker kanlarını ve kaybeden bir ulusu temsil ediyor, yeşil renk ülkeye ait verimli toprakların anlatımıdır. Her ne kadar Burkina Faso 1970 li yıllarda oldukça büyük kuraklıklarla karşı karşıya kalmış olsa da ülke genel olarak bereketli toprakla üzerinde kurulmuştur. Ve doğal olarak bayraklarına da bu verimliliği yansıtmak için yeşil rengi koymuşlar. Burkina Faso Bayrağı Resmi ortadaki sarı renkli beş köşeli yıldız ile tamamlanıyor.

Bu yıldız demokratik halk devriminin sembolü olarak bayraktaki yerini almıştır. Burkina Faso Bayrağı Açıklaması Volta nehrini üç kolunu da simgelemektedir. Siyah, beyaz ve yeşil Volta nehrinin kollarıdır ve Burkina Faso eski ismi ile Yukarı Volta olduğu için bu önemli nehrin üç kolunu renk olarak bayrağına taşımıştır. 1983 yılına kadar bu bayrak kullanılmış olup ancak 4 Ağustos 1984 tarihinde bu gün kullanılan bayrak kabul edilmiştir.

Bulgaristan Bayrağı

Burundi Bayrağı