Çad Bayrağı Açıklaması

1959 yılında Fransa’ya bağlı olarak kaldığı dönemlerde kullanılmaya başlanan bayrak ilk hali ile hala kullanılmakta ve 1960 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra bayrak üzerinde faza bir oynama yapılmadan resmi olarak kabul edilerek göndere çekilmiş ve hala kullanılmaya devam etmektedir. Bayrak kanun ile koruma altına alına renkleri ve boyutları eskimiş ve yıpranmış bayrak yerine hemen yenisini göndere çekilmesi gerekmektedir. Bayrak üç renkten meydana gelmiş ve bayrak tasarlanırken Pan- Afrika renkleri bayrakta kullanılmaya çalışılmış ve Çad Bayrağı Anlamı ise bayrak üç eşit dikey parçadan meydana mavi, sarı ve kırmızı renkler bayrağın ana temel renkleri olarak kullanılmıştır.

Çad Bayrağı Resmi ise mavi renk gökyüzünü ve yarınlara olan umudu ve güney bölgeleri temsil ediyor.  Orta şeritte kalan sarı renk ise güneşi ve ülkede yer alan çölleri temsil etmekte en son kırmızı renk ise ülkenin bağımsızlığı uğruna her zaman kan dökülebileceğini ve ulusun ülkesine olan bağlığının bir göstergesi olarak bayrağa yanıltılmış.   Ve bugünde aynı renkler korunarak hala kullanımına devam edilmektedir. Diğer ülkelerin bayrağı gibi özel koruma altına alınan ve bayrak kanunu ile yasalar gereği korunan bayrak sadece devlet kuruluşlarında kullanılmak üzere göndere çekiliyor ve yıpranan bayrak yerine her zaman en kısa zamanda kanunların belirlediği ölçüler ve renklerde bayrak yapılabiliyor.

1989 yılında çat bayrağının ortasın yer alan arma kaldırılmış ve bu günkü halini alarak kullanılmaya başlanmış ulus ve ülkeleri temsile den bayrak her zaman hak ettiği değeri alarak ülke bayrakları arasında ki yerini konumlandırmıştır. Her ülkenin bayrağı gibi çat bayrağı da gibi yırtılamaz, yakılamaz ve yere atılamaz. Çad Bayrağı Açıklaması ile her bayrak gibi saygı görmeyi hak eden bayraklar arasında yer alıyor ve yazılı olarak bile hakaret etmesi kanunen yasaklanmış ve her zaman gerekli özenin gösterilmesi istemiştir. Bazı kendiniz bilmezler ne kadar bayraklara hakaret etmek istese de yapılan hareket her zaman yanlış olup kişi gerekli cezayı alacaktır. Bayrağı sadece devlet daireleri kullanabilmekte ve görevli kişilerden başkası yerinden indirememektedir.

Cubiti Bayrağı

Çek Cumhuriyeti Bayrağı