Cook Adaları Bayrağı Açıklaması

 

Cook Adaları bayrağı bugünkü halini alana kadar bazı değişikliklerden geçmiş ve en son hali ile 4 Ağustos 1979 tarihinde resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cook Adaları bayrağı mavi zemin üzerine tasarlanmış ve sol üst köşeye gelen bölümde Birleşik Krallık bayrağı bulunmakta ve dalgalanması gereken alt kısımda ise 15 adet tam daire olarak hazırlanan beşgen yıldızlar bulunmaktadır. Cook Adaları Bayrağı Anlamı ise zemin üzerinde bulanan mavi renk pasifik Okyanusu’nu temsil ederken sol üst köşede bulanan Birleşik Krallık bayrağı ise Yeni Zelanda ve İngiliz Milletler Topluluğunu temsil etmektedir.  Bayrağın dalgalanan kısmında bulanan 15 adet yıldız ise adayı oluşturan on beş adet adayı temsil etmek de.

Cook Adaları Bayrağı Resmi içinde daha önceki yıllarda kullanılan bayraklar ise 1900 yılında ada Birleşik Krallık tarafından yönetilirken kullanılmış ve daha sonra bağlandığı yeni Zelanda bayrağı ile temsil edilmiştir. 1902-1973 yıllarına kadar bağlı kaldığı yeni Zelanda bayrağı ile temsil edilen ada halkı daha sonra yeşil zemin üzerine sarı 15 adayı temsilen yerleştirilen yıldızlı bayrağı kullanmaya başlamış.  Ve 1979 yılında bayrak tekrar değişime uğrayarak mavi zemin üzerine yapılan semboller ile geçmiş ve gelecekte kullandıkları tüm sembolleri şimdiki bayrakların yansıtmışlardır.1973 yılında yeşil üzerine altın sarısı olan yıldızlar bu kez mavi zemin üzerine beyaz yıldız olarak işlenmiştir.

Resmi olarak işlem görerek göklere çekilen ve artık bu güne kadar bir daha değişim göstermeyen bayrak hala aynı şeklini koruyarak günümüze kadar gelmiş ve resmi olarak bayrak kanunu ile koruma altına alınmıştır. Bayrak yıpranıp zedelendiği zaman kendi ölçülerinin dışında dikilemez ve renk değişikliğine sembol değişikliğine gidilemez. Cook Adaları Bayrağı Açıklaması ile anılan ve her ülkenin kendi geçmişini ve simgelerlini taşıyan bayrakları manevi değer acısından büyük anlamlar taşımakta ve ulus için çok önemli bir kavram haline gelmektedir. Cook Adaları bayrağı da aynı saygıyı hak eden ve sadece devlet kuruluşlarından kullanılmasına izin verilen bir bayrak olarak tarihteki değini almış eskiyen bayrak yerine göndere her zaman yeni bayrak çekilmektedir.

Çin Bayrağı

Cubiti Bayrağı