Dominik Bayrağı Açıklaması

 

Dominik Cumhuriyeti 1986 yılından bu tarafa günümüzde kullanılan bayrağında fazla bir değişiklik yapmadan gelmiş ve hala kullanılan resmi ülke bayrağı durumundadır. Dominik Bayrağı Anlamı mavi, kırmızı renklerden oluşan bayrak yatak ve dikey olarak dört eşit parçaya bölünmüş ve ortasından gecen beyaz şeritler haç şeklini almıştır. Bayrağın taslağı hazırlanırken ülkenin bağımsızlık mücadelesinde akan kanı temsil etmek üzere kırmızı renk tercih edilmiş. Ülkenin bağımsızlığı ve daima özgür olacağını anlatan renk olarak da mavi renk tercih edilmiştir. Ülkede iki tip bayrak kullanılmakta ve devlet dairelerinde kullanılan bayrağın ortasında ülkenin arması da yer almaktadır. Bayrağın tasarımı kime ait olduğu bilinmese de bile bayrak üzerideki sembollerde değişiklilik yapılmadan günümüze kadar gelmiş buluyor.

Dominik Bayrağı Resmi bayrağın ortasında bulanan devlet armasında ise zeytin ağacı dalı solda iken, palmiye ağacı dalı sağ tarafa yerleştirilmiş ve kalkan şeklide simge ile bayrağın tam ortasına yerleştirilmiştir. Dominik Cumhuriyeti de kendi bayrağını koruma altına alabilmek ve gerekli düzlenmelerin yapılmasın sağlamak için bir bayrak koruma kanunu çıkartmış ve bayrak gerekli saygıyı ve manevi korumayı alması için kanunlaşarak açıklamışlardır. Bayrak üzeride oynama sadece kanun değişikliği ile yapılabilir ve her önüne gelen bayraklığın yapısı ile oynayamaz. Eskiyen bayrağın yerine boyutlarına sadık kalmak şartı ile hiçbir değişiklik yapılmadan ve aynı renkler kullanılarak yeniden yapılandırılabilir.

Resmi dairelerin kullandığı armalı bayrak ve göndere çekilen bayrak ayrı olup göndere çekilen armasız bayrağı sadece görevli kişiler yerinden aşağı indirebilir ve bozulan, yırtılan bayrağın yerine yenisini çekebilirler. Bayraklar her zaman manevi saygıyı hak etmeleri için koruma altına alınmış ve asla kötü amaçlar içi kullanmayacağı kanunen vurgulanmıştır. Dominik Bayrağı Açıklaması bayrakta bulunan kalkanın altında ise mavi kurdelede “Allah, vatan” yazarken, kırmızı kurdelede “ Dominik Cumhuriyeti” yazmaktadır. Ülke halkı diğer ülke halkları gibi özgülüklerine düşkün olup bayrakları kendi uluslarını gözlerde her zaman temsile edebilmesi için sorunsuz bir şekilde dalgalanmakta ve gerekli tüm manevi saygıyı görmektedir. Bayraklar bir ulusun simgesi olmuştur ve gökleri en güzel onlar süsler.

Doğu Timor Bayrağı

Dominika Bayrağı