Dominika Bayrağı Açıklaması

 

1988 yılından günümüze kadar kullanılan bayrağın resmi olarak kullanılması başlanmış ve bayrak bu güne kadar hiçbir değişik simge eklentisi yapılmadan gelmiştir. resmi olarak kullanılmaya başlanmasından bu yana bayrak göklerde yerini korumakta ve ulusunu simgesi olarak dalgalanmaktadır. Dominika Bayrağı Anlamı ise bayrak yeşil zemin üzerine sarı, siyan ve beyaz şeritlerce ortadan dikey ve yatak olarak dört eşik parçaya ayrılmış ve tam ortasına kırmızı zemin üzerine tam ortasında bir papağan olan ve papağının etrafında dairesel olarak on adet yeşil yıldız bulunmaktadır. Bayrağın ana zemini olan yeşil ülkenin orman bakımından ne kadar zengin olduğun göstermektedir.

Dominika Bayrağı Resmi bayrağı haç şeklide dört eşit parçaya bölen yatay ve dikey çizgiler ise Hıristiyanlık dininde var olan teslis üçlemesini simgelemekte ve halkın dindarlığını ifade etmektedir. Bayrağın tam ortamında yer alan kırmızı daire ise ada yönetimin her zaman çok adil olduğunu ve halkını koruduğunu ifade etmekte ortada duran papağan ise ülkenin arması olarak bayrakta yerini almaktadır. Yeşil yıldızlar adanın içinde bulanan on bölgesinin her zaman eşit haklara sahip olduğunu temsile etmektedir. Yeşil papağan her zaman ülke armasında da kullanılmakta ve ülkenin ulusal simgesi olarak işlenmektedir. Bayrak kullanımı başlamadan önce bazı ufak tefek simge değişiklerden geçerek günümüze kadar gelmiş ve göndere çekilmiştir.

1880 yıllarında ülke Büyük Britanya sömürgesi iken kendine ait armasını kullanmış ve 1988 yılında Özgürlüğüne kavuştuktan sonra bayrak üzerinde ufak tefek yapılan değişiklikler ile bayrak bu gün kullanılan resmi bayrak konumunu almış bulunmaktadır. Dominika Bayrağı Açıklaması ile de kendini dünyaya kanıtlamaya çalışan ülke diğer ülkelerden hak ettiği değeri almak adına bayrağın diğer ülke bayrakları ile göndere çekiyor ve bu bayrakta diğer bayraklar kadar manevi saygıyı hak ediyor. Bayrak kanunu ile koruma altında kalan bayrak sadece görevlileri tarafından yerinden indirilebiliyor ve sökük, yırtık olduğu durumlarda kanunların ön gördüğü ölçü ve renklere sadık kalınarak yeniden üretimi yapılıyor. Bayrak üstünde kanunlar gereği izin alınmadan oynamalar yapılamaz simgeleri değişikliklere uğrayamaz.

Dominik Bayrağı

Danimarka Bayrağı