Ekvator Ginesi Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak ilk olarak Ekim 1969 yılında göklere çekilmiş ve resmi olarak kabul görmüş. Daha sonra ki yıllarda bayrak üstünde oynamalar yapılmış ve iki kez bayrak değişiklikleri olarak en son hali ile günümüzde kullanılan bayrak kabul görmüştür. Bayrak dört ana renkten meydana gelmekte ve yatay olarak yeşil, beyaz, kırmızı ve bayrağın göndere çekildiği bölüme denk gelen yer asimetrik olarak üçgen şeklinde mavi renk yerleştirilmiştir. Beyaz kısmın tam ortasına ülkenin arması yerleştirişmiş ve resmi olarak kullanılan tek bayrak olarak hala kullanılmaktadır. Ekvator Ginesi Bayrağı Anlamı ise yeşil renk ülkenin zenginliklerini ve büyük orman yataklarını ifade etmek için kullanılırken, beyaz renk ise barışı ve kardeşliği temsil ekmesi için bayrağa yerleştirilmiş.

Ekvator Ginesi Bayrağı Resmi kırmızı renk bağımsızlık için dökülen kanların ifadesi olarak sembolize edilmiş ve araya üçgen şekilde yerleştiren mavi renk ise kendi ülkesinde olana adaları ve denizi simgelemek için bayrağa yerleştirilmiş. Tam ortada beyaz zemine yerleştirilen arma ise ülkenin simgesi durumda olan Mangrova ağacı ve üstünde bulunan altın sarısı altı adet altıgen köşeli yıldızlar ise ülkede bulanan altı bölgeyi temsil etmektedir. Arma bayrağın tam ortasında bulunup 1979 tarihinde kabul görmüş ve resmi olarak bayrak kanunu ile resmiyet kazanmıştır. Ülkede bir dönem hüküm süren ve diktatör rejiminde kullanılan armalar daha sonra kaldırılıp yerine en son hali ile günümüzde kullanılan arma gelmiştir.

Özel olarak bayrak yasası ile koruma altına alınan Ekvator Ginesi Bayrağı Açıklaması manavı olarak saygı gösterilmek zorunda olduğu belirtilmiş ve asla yırtılamaz, sökülemez ve kötü amaçlar için kullanılamaz denmiştir. Gönderde yırtılan bayrak sadece bayrak görevlileri tarafından gönderden indirilebilir ve yerine yenisi çekilebilir. Yırtılan bayraklar imha edilir ve yenileri uygunlukları kanunda belirtildiği gibi boyutlarında ve renklerinde değişim olmadan yeniden yapılabilir denmiştir. Ülkeleri ülke yapan bayraklar her zaman gönderde yerlerini alır ve tüm dünya ülkeleri birbirleri bayrakları ile tanımlayabilirler. Her ülkenin bayrağı kendi saygınlığın kazanmışken manevi olarak her zaman saygıyı hak ediyorlar.

Ermenistan Bayrağı

Kongo Bayrağı