Ekvator Bayrağı Açıklaması

 

26 Eylül 1860 tarihinden beri resmi olarak kullanılan Ekvator Bayrağı göndere çekildiği günden bu yana simgelerinde oynama yapılmamış ve daha sonra bayrağa hiçbir ekleme yapılma ihtiyacı duyulmayan en eski bayraklardan bir tanesi olma özelliği korumaktadır. Ekvator Bayrağı Anlamı ise bayrak üç ana renk den meydana gelmekte ama altın sarı yatak olarak bayrağı üç şerit haline getiren tarafı daha fazla olarak kullanılmış ortada mavi ve en son olarak ta kırmızı yatay çizgiler eklenmiştir Tam ortada ise devlet arması yerleştirilmiş.  Altın sarısı ülkenin zenginliğini göstergesi olarak bayrağa yerleştirilmiştir. Mavi renk ise ülkenin tün doğal güzelliklerini sembolize etmekte.

Ekvator Bayrağı Resmi bayrakta yer alan kırmızı renk ise bağımsızlık uğruna dökülen kanları sembolize edebilmek için bayrağa yerleştirilmiş ve tam ortada yer alan devlet arması ise ülkenin gücünü ve cesaretini göstermek için işlenen ve ülkenin resmi bayraklarda kullandığı simgesi kartal tarafından taşınan arma yer almaktadır. Ekvator bayrağı armasız olarak başka ülkelerin bayraklarına çok benzediği için ülke armalı olana bayrağı kullanmayı tercih etmektedir. Bağımsızlığını ilan edildikten sonra resmi olarak kullanılan bu bayrağı korumak için çıkartılan bayrak koruma yasası ile bayrak güven altına alınmış ve renklerinde, armasında, boyutlarında oynama yapılamayacağı açık olarak belirtilmiştir. Resmi dairelerde sadece görevli kişiler tarafından göndere çekilebilen ve zamanı gelince yerinden indirilebilir.

Bayrak yasası ile konuma alında olan bayraklar her zaman manevi saygıyı ve sevgiyi hak ediyor ve görmesi gereken ilgi oldukça yüksek oluyor. Zira her ülke kendini ifade ettiği simgeler ile oluşturdukları özel tasarım bayraklarını her rengin ve her simgenin bir anlam ifade ettiğin hatırlarsak o zaman bayrağa olan kanunları daha net anlamız mümkün olacaktır. Ekvator Bayrağı Açıklaması ile kendini dünya ülkelerine çok rahat anlatabilen bir bayrak simgesi taşıyor ve bu güne kadar gelirken ne kadar zor yollardan geçtiğini dünya ülkeleri bayraklarının simgeleri ve renkleri ile her zaman anlatmaya çalışıyorlar. Yıpranan bayrakların yerine her zaman yenisi göndere gönderebilmek en güzeli.

Etiyopya Bayrağı

El Salvador Bayrağı