Endonezya Bayrağı Açıklaması

 

Endonezya bayrağı 13, yüzyılda kurulan Majapahit İmparatorotluğunun bayrağı olup bu güne kadar üstünde fazla bir oynama yapılmadan bu güne kadar gelen en eksi bayraklardan biri konumundadır. Bayrak Endonezya’nın bağımsızlık gününde resmen bilendirilerek göndere çekilmiş ve o günden sonra bayrak bir daha yeniden dizayn edilmeden o hali ile kalmış ve hala günümüzde aynı bayrak kullanılmakta ve tasarımı birebir aynıdır. Endonezya Bayrağı Anlamı ise iki renk den oluşan bayrak kırmızı ve beyaz olarak yatak şekilde eşi iki parçadan meydana gelmektedir. Bayrakta yer alan kırmızı renk cesareti,  kanı ifade ederken beyaz renk ise ruh ve ruhsal öğeleri temsil etmektedir.

Endonezya Bayrağı Resmi bu iki renk yan yana geldiği zaman insanlık ve insan teması ortaya çıkmakta ve Endonezya için insanlığın ne kadar anlam taşıdığın ifade eden bir bayrak olarak gönderi süslemektedir. Bayrak özel kanun ile koruma altına alınmış ve bu bayrağın bir benzerini Singapur ve Polonya ülkelerinde kullanmakta ve Monako bayrağı ile birebir aynı özelikleri taşımaktadır. Bayrakların renkleri ve biçimleri çıkan kanunlar ile belirlenmiş ve renkleri ve ölçüleri hiçbir zaman değiştirilemez ve hırpalanan bayraklar her zaman yenisi ile aynı ölçülerde değiştirilmek zorundadır. Eskiyen bayrak görevlileri tarafından imha edilir ve yenisi onun yerine göndere çekilmelidir. Devlet dairelerinde ve resmi bayramlarda kullanılan bayrak manevi saygıyı ve ilgiliyi her zaman hak ediyordur.

Bayraklar devletlerin simgesi konumunda olup her ülke kendi bayrağı ile tanınır ve bayrakta yer alan simgeler o ülkenin halkına verdiği değeri ve ülkenin o ana kadar nasıl zorluklardan geldiklerin ülkelerinde yaşanan olayları ya da ülkelerinde olan güzellikleri simgeler ile bayrağa yansıtarak anlatım şeklidir. Endonezya Bayrağı Açıklaması ile çok şey ifade ediyor her zaman insana verilen değeri anlatarak insanlara verilmesi gereken önemi vurguluyor. Endonezya bayrağı yırtık olamaz, kirli kullanımına izin verilmez ve yırtık bayrak yerine temizi ile değiştirilerek ve bayrak asla yere atılamaz ve ayaklar altında çiğnenemez. Bayrağa gösterilen saygı o ülkeye gösterile saygı ile eş değerdir.

El Salvador Bayrağı

Eritre Bayrağı