Eritre Bayrağı Açıklaması

 

Elitre bağımsızlığını kazandığı yıl kendi bayrağını göndere çekmiş ve aradan gecen zaman içinde bayrağın üstünde bazı oynamalar yaparak bayrak bu günkü haline gelmiştir. 1993 yılında bağımsızlığını kazanan ülke bayrağını 1995 yılında kullanmaya başlamış ve bayrak simetrik olarak üçgen şeklide ve üç renk olarak tasarlanmış ve yeşil renk, kırmız renk ve mavi renkleri ile ifadeler edilmiştir. Kırmızının ortasında yer alan altın sarısı ile işlenmiş devlet arması bayrak da yer almaktadır. Eritre Bayrağı Anlamı ise bayrak yukarıda yeşil renk ülkenin verimli topraklarını simgelerken mavi renk denizini ne kadar bereketli olduğunu ve güzelliklerin simgelemektedir. Kırmızı renk ise elde ettikleri bağımsızlıklarında dökülen onca kanı sembolize etmektedir.

Eritre Bayrağı Resmi bayrağın göndere çekildiği tarafında yer alan devlet arması zeytin dalı şeklinde oluşturulmuş ve zeytin dalının etrafı çelenk ile çevrilmiştir. Bayrağın boyutları ise 1,2 dir ve diğer bayrak oranlarından daha küçük boyutlara sahiptir. 1950 yıllarında ülke Etiopya’ya bağlı iken bayrağı sadece acık mavi üzerine yeşil çelenk ve zeytin dalları ile süslü iken 1993 yılında özgürlüğünü eline aldıktan sonra zeytin dalı bayrağa altın sarısı ile işlenmiş ve günümüze kadar artık farklı bir değişime uğramadan gelmiştir. Bayrak ülkenin çıkardığı bayrak kanunu ile koruma altına alınmış ve yırtılması ya da ayakaltına alınması yasaklanmıştır.

Her ülke kendi bayrağı ile anıldığı için Eritre ülkesinde kendi bayrağı ile anılına ve gittiği ülkelerde göndere bayrak çekildiği zaman bayrağın üstünde bulanan simgeleri ile şimdiye kadar nasıl zorluklardan geçilerek bu zaman geldiğini anlatılır. Simgeler her zaman bayrakların anlamların değiştir ve saten işlemeli bu bayraklar gönderde her zaman ülkelerini en güzel şekilde temsil etme yoluna giderler. Eritre Bayrağı Açıklaması ile ülkesinin doğal güzelliklerini, denizi ve ormanı anlatan simgeleri ile kendine dünya bayrakları arasında farklı bir yer sağlamış.  Çıkan yasa ile koruma altına alındığı için eskiyen bayrağın yerine her zaman aynı boyutlara ve renklere sadık kalmak şartı ile yeniden üretilen bayraklar göndere kendi ülkelerini temsil etmek için çıkartılırlar.

Endonezya Bayrağı

Ermenistan Bayrağı