Estonya Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak ilk kez Tartu Üniversitesi Estonya Öğrenci topluluğu tarafından kullanılmaya başlanmış bir bayrak olup 1880 yılında ünlenmiş ve 1884 tarihinde dönemin papası tarafından kutsanarak resmi bayrak olarak kullanılmaya başlanmış ve hala günümüzde bu orijinal bayrak kullanılıyor ve içeriğinde hiçbir değişim yapılmadan bu güne kadar gelmiş bulmaktadır. Estonya Bayrağı Anlamı ise üç yatay parçadan meydana gelen bayrak üst kısmında maviye, ortada siyaha ve en altta beyaz renge ev sahipliği yapmakta ve orijinal hali ile günümüze kadar gelmektedir. Mavi gökyüzünü ve özgürlüğü temsil ederken siyah renk Estonya halkını temsil etmiş en alt renk olan beyaz ise Enstonya ulusunun ne kadar çalışkan ve insanı değerleri yüksek olan topluluk olarak simgelenmiş.

Estonya halkı her zaman çalışkanlığı ve insana verdiği değer yargıları ile bilenen bir toplum olarak bunu en güzel şekilde bayraklarında da yansımayı çok iyi bilmiş ve Estonya Bayrağı Resmi ile kendini diğer devletlere kabul ettirmiştir. İlk orijinal bayrağı her zaman saklayan ulus şu anda bayrakların müzede sergilemekten büyük bir gurur duyuyorlar. Bayrak daha sonra çıkartılan bayrak yasası ile kanunlaştırılmış ve yıpranan ya da bozulan bayrağın yerine aynı renkleri taşıyan ve bayrak boyutunda oynama yapılmadan yerine yenisin getirilmesi kanunen onaylanmıştır. Sovyetler birliği himayesinde iken dahi kullanılan bayrak ülke daha sonra Sovyetler birliğinden ayrılınca başka bir bayrak daha tasarlandı.

Resmi olarak kullanılmasa da bayrak bazı özel günlerde kullanılıyor ve Sovyet hükümetine kendileri ile alakaları olmadığını ve bağımsız İskandinav ulusu olduğu göstermek istiyor. Bayrak 2001 de tasarlanmış ve zemin yine mavi renk olarak bırakılmış beyaz renk ve siyah renklerin hakım olduğu bir haç bayrağın göndere çekilen kısmanı yakın gelmesi sağlanmıştır. Estonya Bayrağı Açıklaması yine mavi gökyüzü altında özgür yaşamayı simgeleyen mavi renk kullanılmış siyah kaybedilen özgürlüklerini ve beyaz renk ise daha sonra bağımsızlıklarının çok parlak olacağını simgelemek için bayrağa yerleştirilmiş, bu bayrak resmi olarak onaylanmamış.   Hala bazı yerlerde kullanılmakta ve resmi bayrak gönderde diğer ülke bayrakları ile dalgalanmaktadır.

Fildişi Sahilleri Bayrağı

Etiyopya Bayrağı