Etiyopya Bayrağı Açıklaması

 

Etiyopya Bayrağı ilk kez 19. yüzyılda kullanılmaya bakmanmış ve bayrağın renkleri Pan-Afrika renkleri baz alınarak hazırlanmıştır. Ülkede sürekli değen yönetim şekli yüzünden bayrak birçok kez kere değişime uğramış ve günümüzde kullanılan son halini almıştır. Bayrak 28 Ağustos 2009 yılında resmi olarak kabul edilmiş ve göndere çekilerek bayrak kanunu yasası ile yasal koruma altına alınmıştır. Etiyopya Bayrağı Anlamı üç eşit şeritten meydana gelen bayrak en üste yeşil renk, ortada sarı renk ve en altta kırmızı renk ile sembolize edilmiştir. tam ortasına denk gelen yerde ise daire içinde mavi renk onun üstünde ise ortası açıkta kalan beşgen bir yıldız yerleştirilmiştir.

Etiyopya Bayrağı Resmi yeşil renk ülkenin verimli topraklarını sembolize ederken sarı renk ise ulusun ana yurduna duydukları sevgiyi ve kırmızı renk ise gücü ve özgürlükleri uğruna dökülen kanları temsil etmektedir. Daire içinde yer alan devlet arması ise etnik grupları ve inançları sembolize etmek için bayrağın tam ortasına yerleştirilmiştir. Etrafında yer alan beş ışık ise Etiyopya’nın geleceğinin ne kadar parlak olduğunu göstermek için sembolize edilerek yıldızın etrafına yerleştirilmiş ve bayrak boyutları 1.2 olarak resmi kayıtlara geçmiştir. Etiyopya bayrağına diğer ülkelerin bayrağı gibi özel koruma altında olan bayraklardan biri konumunda ve özel çıkartılan kanunda her zaman manevi saygı ile korunmak zorunda olduğu vurgulanmış bayraklardan biridir.

1987 Etiyopya Krallığının bayrağını tam ortasında Aslan sembolü varken 1975 yılında yönetim şekli yüzünden bayrak sade olarak bırakılmış ve 1987 yılına kadar bayrak bu şekilde kullanılmıştır. 1987 yılında halk cumhuriyeti döneminde bayrağın sarı orta kısmanı yeşil renkli kartal kanatları sembolize edilmiş ve 1991 yılına kadar bu bayrak ülkenin bayrağı olarak kalmış. 1991 yılında bayrak tekrar eski halini alarak bugün kullanılan bayrak ile aynı eş değerde Etiyopya Bayrağı Açıklaması ile diğer ülkelerin bayrakları ile göndere çekimli durumda ve bundan sonra ülkesini bu renkleri ile temsil etmektedir. Bayraklar yırtılamaz, kötü amaçlar ile kullanılamaz. Yırtılan bayrağı gönderden sadece bayrakla ilgili olan görevli kişiler yerlerinden indirebilir.

Estonya Bayrağı

Ekvator Bayrağı