Fiji Bayrağı Açıklaması

 

Fiji bayrağı Ekim 1970 yılında resmi olarak kabul gönmüş ve kullanılmaya başlanmış bayraklardan biridir. Fiji hala İngiliz milletler Topluluğu üyesi olması yüzünden bayraklarında birleşmiş Krallık bayrağını simge olarak taşımaktadır. Fiji bayrağı mavi zemin üzerine hazırlanış ve İngiliz bayrağı ve devlet arması ile süslenmiştir. Fiji Bayrağı Anlamı ise bayrağın sol üst köşesinde göndere çeline kısımda İngiliz Birleşik Krallığın bayrağı yer almış ve bayrağın dalgalanan kısmında yer alan devlet armasında altın sarısı Britanya aslanı ve aslanı ayakların altında ise armayı dört eşit parçaya bölen haçlı armasını bulunmakta.  Ve dört bölümün içinde ülkede kullanılan ve en çok bulunan ürünlerin simgeleri yerleştirilmiştir.

Fiji Bayrağı Resmi dört bölüm içinde yer alan güvercin ulusun barışçıl olduğunu gösterebilmek için sembolize edilirken Fijide yetişen Hindistan cevizi, muz ve şeker kamışı da armaya simge halinde eklenmiş bulunmaktadır. Ülke bu sıralarda İngiliz bayrağın kendi bayraklarını içinden çıkartmak için halk oylamasına gideceğini ve kabul edilirse bayrak üstünde yeni uygulamaya yapılarak yeniden göndere çekileceğini duyurmuş ama daha henüz bu konu netlik kazanmış gibi görünmüyor. Bayrağın boyu 1.2 olarak belirlenmiş ve bayrak kanun ile yapılan düzlenmelerde bayrak eski olduğu anda yenisinde hiçbir oynama yapılmadan renginde değişiklik olmadan tekrar göndere çekilmesi gerekmektedir. Bayrak bugünkü hali ile ulusu temsil etmek de diğer bayraklar ile aynı gökyüzünü süslemektedir.

Her ulus kendi bayrağı ile anılmakta ve Fiji hükümetlide kendi bayrağı içinde kendi ülkesine ait güzellikleri ve halkın refahı için neler yapıldığını simgeler halinde bayrağa yerleştirmiş ve tün Dünya ülkelerine bayrağı ile bunu duyurmuştur. Mavi zemin Fiji hükümeti için her zaman çok önemli olan bir renk olmuş ve yeni uygulamak istedikleri bayraktan sadece İngiliz bayrağını çıkartmak istedikleri diğer sembollerin her zaman yerinde kalacağını duyurmuşlardır. Fiji Bayrağı Açıklaması ile diğer bayrakların yanında yerini almış ve gereken saygı gösterilmiştir. Bayraklar ülkelerin ve ülke halkının yaşamlarını temsil ettiği için her zaman gerekli olan manevi saygı hak ediyor ve bayrak sadece görevli kişiler tarafında korunmak zorundadır.

Fas Bayrağı

Fildişi Sahilleri Bayrağı