Fildişi Sahilleri Bayrağı Açıklaması

 

Fildişi sahili bayrağı Aralık 1595 yılında kabul edilmiş resmi olarak göndere çekilmiş bir bayrak olarak dünya bayrakları arasında kendine ait olan yeri almıştır. Bayrak üç dikey parçadan meydana gelmekte ve her renk farklı şekillerde ülkeyi ifade edebilmek için bayrakta kendi özel yerini almış ve günümüzde hala kullanılan bayrak şekli bu olmuştur. Bayrak göndere çekilen tarafında turuncu renk ortada beyaz renk ve dalgalanan tarafında yeşil bayrak olmak üzere sembolize edilmekte ve bayrak boyutu resmi kanunlar ile 2.3 olarak belirlenmiş ve Fildişi Sahilleri Bayrağı Anlamı ise turuncu renk ülkenin kuzeyinde bulanan savanaları temsil ederken ortada kalan beyaz renk güneyi ve kuzey birliğini temsil etmektedir.

Fildişi Sahilleri Bayrağı Resmi yeşil ise ülkede bulanan sık ormanları ve barışı temsil etmek için bayrağa sembolize edilerek yerleştirilmiş ve bayrak kanun ile resmiyet kazanmıştır. Bayrak sadece bir kez değişime uğramış ve beyaz ile turuncu renk yer değişikliğine uğramış başka bayraklara benzemesi önlenmiştir. Bayrak ortasına yerleştirilen arması ise sadece bağımsızlığını aldıkları törenlerde kullanılmak üzere kullanılır ve devlet arması olarak bayrak altın sarısı renklerde ve yeşil tonlarında işlenmiş bir armadır. Armanın ortasında yer alan fil ülkenin resmi armasının ortasında yerini almakta ve ülkede yetişen palmiye ağaçları ise filin etrafını süslemektedir. En üste yarım güneş olarak işlenen güneş simgesi ise ülkenin aydınlık ve güneşli bir ülke olduğunu göstermektedir.

Bayraklar ülkelerin temsilcisi olarak göndere çekilir ve bayrak kanunları ile her ülke kendi bayrağına uyguladığı kanunları kamuoyuna duyurarak bayrağa gerekli saygının gösterilmesini istemektedir. Bayraklar asla yırtılamaz ve üstüne basarak çiğnenemez. Fildişi Sahilleri Bayrağı Açıklaması da bu bayraklar arasında olup gereken saygı her zaman gösterilmeli ve bayrak gönderden sadece görevlileri tarafından indirilmeli ve bozulmuş bayrağın yerine her zaman yenisi tekrar görevliler tarafından göndere çekilmelidir. Bayraklar hiçbir amaçla kötü şekilde kullanılamaz ve saygısızlık yapılamaz. Saten kumaş üzerine işlenen bayraklar her zaman kendi ülkelerinde çıkan bayrak kanun ile koruma altına alınmış bayraklardır. Devletleri temsil eden bayraklar gönderi süslemekte.

Fiji Bayrağı

Estonya Bayrağı