Filipinler Bayrağı Açıklaması

 

Filipinler bayrağı ilk olarak Eylül 1996 yılında resmi olarak kabul edilmiş ve göndere çekilmiştir. Bayrak bu güne kadar birçok kaç değişimlere uğramış olsa bile en son hali ile şu anda kullanılan bayrak modelidir. Filipinler çoğu kez diğer ülke yönetimleri altında olduğu için bayrak her zaman ülkeyi yöneten devletler tarafından yeniden tasalınmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında Filipinler bayrağı ilk kez 1897 yılında kabl edilmiş ama o dönemler İspanya’dan bağımsızlığını almaya çalışırken bayrak kullanımı yasaklanmıştır. Filipinler Bayrağı Anlamı Bayrak üç ana renk ile sembolize edilmiş ve göndere çekilen kısmı üçgen olarak hazırlanmıştır, iki üçgen arasına yerleştirilen beyaz ve beyazın tam ortasında yer alan devlet arması vardır.

 Filipinler Bayrağı Resmi ise mavi renk özgürlüğü temsil ederken, kırmızı renk ise bağımsızlıklarına kavuşurken döktükleri kana, cesareti temsil etmekte ve beyaz renk ise barış ve saflığı sembolize etmek için bayraklarına yerleştirilmiştir. Beyazın tam ortasında yer alan altın sarısı sekiz tane ışın yayan ve üç tane yıldızın olduğu devlet arması ise üç ana coğrafyayı ve yönetimi altında bulanan bölgeleri sembolize etmektedir. Sekiz tane ışın ise kendisine bağımsızlık savaşında yardım eden sekiz bölgeyi temsile etmekte ve güneş ise kendi ülkesinin bağımsız bir ülke olduğunu ifade etmek için bayrağa sembolize edilmiştir. Filipinler bayrağı son hali ile günümüzde hala kullanılmaktadır.

Bayrak ilk dizaynını 1896 yılında gerçekleştirmiş ama bugüne kadar farklı değişikliliklerde geçtiği için asıl dizayn edildi şekli ile kalmamıştır. Filipinler devleti daha sonra çıkardığı bayrak yasası ile bayrağın renklerin ve sembolleri koruma altına alınmış ve bozulan bayrak yerine her zaman aynı boyutlara sadık kalmak şartı ile yeni bayrak göndere çekilmesine karar verilmiştir. Her ülke bayrağında olduğu gibi göndere bayrağı sadece görevli kişiler çekebilir ve indirebilirler. Filipinler Bayrağı Açıklaması bir diğer özelliği ise bayrak kanunda belirtildiği gibi renkler savaş zamın yerlerinden değiştirilebilir ve farklı bir bayrak gibi kullanabilir denmektedir. Bayrak tüm dünya bayrakları gibi hak ettiği değeri alarak diğer dünya bayrakları ile dalgalanıyor.

Gabon Bayrağı

Filistin Bayrağı