Filistin Bayrağı Açıklaması

Filistin bayrağı ilk kez 1916 yılında Şerif Hüseyin tarafından Osmanlı Devletine karşı ayaklanan Arapların sembol bayrağı olmuş ve daha sonra kanunlaşarak 1964 yılında ilk kez resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Filistin halkının 15 Kasım 1988 yılında bağımsızlığını ilan etmesi ile resmi olarak kabil edildi ve göndere çekildi. Bayrak Şerif Hüseyin tarafından tasarlanırken dört renk olarak tasarlardı ve ufak değişikliler ile günümüzde kullanılan bayrak kabil edildi. Filistin Bayrağı Anlamı ise en üstte bulanan yatay siyah çizgi Abbasileri, ortada bulanan yeşil renk şii Fatımileri, en altta bulanan beyaz renk ise Emevileri temsil etmekte ve kırmızı renk ise o dönemde Osmanlı ile yapılan savaşta dökülen kanları temsil etmektedir.

Tarih boyunca bu kıtada yaşamış olan Emeviler beyaz sancak kullanmış, Abbasiler siyah sancakları ile tercih etmiş ve şii Fatımiler ise yeşil sancak çekerek kendi milletlerin temsile etmişlerdir. 1916 yılında ise Osmanlı ile girdikleri savaşta bayraklarını tasarımını çizerken üçgen şeklinde göndere çekilen kısmına Osmanlının döktüğü kanları gösterebilmek adına kırmızı gergi simge olarak kabul etmişlerdir. Filistin bayrağını şu anda kullanılan bayrağını tasarımını ise İngiliz Diplomat Sir Mark Sykes tarafından tasarlanarak kullanmak üzere Filistin devletine verilmiştir. Filistin bağımsızlığından sonra birleşmiş Milletler binası önünde yer alan bayrak diğer ülkelerin bayrağı ile aynı anda gönderde yerini almıştır. Filistin Bayrağı Resmi bu güne kadar üstünde oynama yapılmadan gelen bayraklardan biridir.

Bayrak daha sonra bayrak kanunu ile koruma altına alınmış ve üzerinde en ufak yapılacak değişiklikte kanunlara sorulmasına ve halk oylamasına gidilmesine karar verilmiş. Filistin bayrağında diğer bayraklar gibi sadece görevlileri tarafından göndere çekilebilir ve yırtık bayrak hemen yenisi ile yerini değiştirmek zorundadır. Filistin Bayrağı Açıklaması ile kendini ifade etmeye çalışan diğer bayraklar ile aynı anda kendi ülkesini temsil etmektedir. Bayrak ilk kez Araplık şuurunu uyandırmak için kullanılmış ama daha sonra Filistin’in milli bayrağı olarak kabul görerek. Bayrakta bulanan dört renk ise Arap hanedanlarını temsil etmekte ve Arap milliyetçilerin kullandığı bayrak olmaktadır.

Filipinler Bayrağı

Finlandiya Bayrağı