Fransa Bayrağı Açıklaması

 

1800 yılında ilk kez kullanılan dünyanın en eski bayraklarından bir olan Fransa bayrağı halen aynı şekilde kullanılmakta ve üç ana renkten meydana gelen bayrak dikey kalın bantlardan oluşmuş ve direkte göndere çekilen kısım mavi renkte, ortada beyaz rengi ve dalgalanan kımızda kırmızı rengi ile ülkesini simgelemektedir. Fransa Bayrağı Anlamı ise Fransız devriminde dünyaya yaydıkları özgürlük ve milliyetçilik fikirleri ile bayrak birçok ülkeye ilham kaynağı olmuş ve ülkelerde kendilerini ifade edebilmek için bu tip renklerden faydalanarak kendi bayraklarını oluşturmuşlardır. Bayrak üzerinde kullanılan renkler her zaman farklı yorumlanır ve bu yorumlardan en çok konuşulanı ise Fransız devrimini sloganı olmasıdır.

Fransa Bayrağı Resmi Fransa’nın resmi sloganı haline gelen ve eşitlik, hürriyet ve kardeşlik görüşünün bayrak üzeninde renkler ile simgeler halinde temsil edildiğinidir. Bayrakta yer alan mavi renk ise adalet olarak simgelese de bazı tarihçilere göre Aristokrasinin rengi olarak da adlandırılır. Ve renk tam anmalı ile asla neden bayrakta yer alıyor çözümleyemez. Beyaz renk ise her zaman eşitliğin rengi olmuş ve bunun yanı sıra barışı ve kardeşliğinde temsil ettiği için bayrak da yerini almıştır. Kırmızı renk ise devrimi ve devrim sırasında kardeşlik simgesi olarak bayrağa eklenmiş aynı zamanda milliyetçilik ve cesaret dökülen kanlarında simgesi olarak bayrakta önemli bir yer almıştır.

Renk ayrıca Paris’in simgesi olarak ta bayrakta yerini alabildiğini söyleyen tarihçiler rengin farklı yorumlandığını söylemektedirler. Fransa Bayrağı Açıklaması Fransa bugüne kadar tarihler boyu farklı bayraklara ev sabi olmuş ve kullanılmıştır. Bayrak şu anda kullanımda olsa bile yine aynı zemin kullanılarak üzerinde oynamalar yapılarak yine o zamanlar göndere çekilmiş ve Fransa bayrağı olarak kullanılmıştır. Bayrak şimdi bayrak koruma kanunu ile yasalar gereği korunuyor ve üstünde yapılacak en ufak bir değişiklik bile artık kanunlar ile izin alınarak yapılabiliyor. Her bayrak gibi Fransa bayrağı da göklerde kendi yerini bulmuş ve tarihler boyu değişime uğrasa da Fransa’nın simgesi olarak ulusunu en güzel şekilde gökyüzünde temsile etmekte ve sadece görevliler tarafından göklerden indirilmesine izin verilmektedir.

Finlandiya Bayrağı

Fas Bayrağı