Gine Bayrağı Açıklaması

 

10 Kasım 1958 yılında resmi olarak bayrak yasası ile resmileştirilip kullanılmaya başlayan resmi ülke bayrağıdır. Gine bayrağı Pan-Afrika renkleri el benzerlik taşır ve bayrak üç dikey parçada meydana gelmiştir. Göndere çekilen tarafında kırmızı renk hâkim iken ortada sarı renk ve en sona da ise yeşil renk göze batmaktadır. Bayrağın dalgalandığı tarafta yer alan yeşil renk olarak simgelenmiştir. Gine Bayrağı Anlamı ise kırmızı renk ülke için akıtılan kanları ve bağımsız kalmak için verilen mücadeleyi simgelemek ve aynı zamanda özgür kalmak istediklerin ifade etmek için kullanılan bir renk olmuştur. Sarı renk ise ülkenin sıcaklığını ve güneşi ve yer altında bulanan madenlerin ne kadar zengin olduğunu göstermek için temsil etmektedir.

Gine Bayrağı Resmi dalgalanan tarafta bulanan yeşil renkli kısım ise ormanlık alanlar, tarımı ve ulusun ülkesine olan düşkünlüğünü temsil etmesi için bayrağa yerleştirilmiştir. Devlet resmi törenlerinde ise armalı bayrak kullanılmakta ve armanın içinde ülkeyi temsil eden altın sarısı işlemeli güvercin ve güvercinin ağzında yer alan zeytin dalı görünmektedir. Alt bantta ise umusal bayrağın renkleri olan kırmızı, sarı ve yeşil renkler en alta işlenmiş ve Fransızca olarak Emek, Adalet, Dayanışma yazan bir kurdele bulunmaktadır. Gine 1958 yılında bağımsızlığını kazandığı dönemde farklı bir arma kullanmış ama daha sonra bu armada devlet karar kılmıştır.

Gine hükümeti çıkardığı bayrak yasası ile koruma altına aldığı bayrağı yine en ufak bir değişiklikte kanunlara sorularak değiştirilebilmekte ve bugünkü hali ile bayrak göndere çekilerek diğer ülke bayrakları ile aynı saygıyı görebilmektedir. Gine Bayrağı Açıklaması ile kendi yerini dünya bayrakları arasında bulmuş ve simgeleri ile kendini ve bağımsızlığını kazanırken neler yaşadığını ve ekonomisini bayrağın renkleri ile her zaman anlatmaya çalışmıştır. Bayrak kanunda bayrak yıprandı anda yerine yenisini görevliler tarafından çekilmesi zorunlu tutulmuş ve bayrak yıpranması ve yırtılması halinde hemen yenisi ile değiştirmek zorunluluğu getirilmiştir. Bayraklar ülkelerin temsilcisi olarak her zaman gönderde ülkelerini en iyi şekilde temsile edebilmesi için gereken saygıyı görebilmektedir.

Gine Bissau Bayrağı

Grenada Bayrağı