Grenada Bayrağı Açıklaması

 

Grenada bayağının resmi olarak göndere çekilme yılı bilinmiyor olsa bile bayrak şu anda resmi olarak kullanılıyor ve ulusunu en iyi şekilde temsil etmek için gerekli yerlerde gökyüzünü süslüyor. Ülke yıllarca sömürge altında kaldıktan sonra bağımsızlığın kazanmıştır. Grenada Bayrağı Anlamı bayrak kırmızı zemin üzerinde iki renk olarak tasarlanmış ve dört simetrik üçgenin uçları birbiri ile kesişecek şekilde bayrağa yerleştirilmiştir. Bayrağın kırmızı zemine denk gelen yerinde üç tane bey gen yıldız bayrağın üstünde, üç tane üçgen yıldız bayrağın altına konumlandırılmış bir tanesinde üçgenlerin birleştiği tam orta noktada kırmızı renk üzerine yılı beşgen yıldız olarak diğer altı yıldızdan dana büyük şeklide bayrağın ortasına yerleştirilmiştir.

Grenada Bayrağı Resmi ise ayrıca bayrağın tam göndere çekilen tarafında yeşil üçgenin içinde sarı renk ile işlenmiş Hindistan cevizi sembolü bulunmaktadır. Kırmızı zemin her zaman bağımsızlıkları için dökülen kanı temsil ederken diğer taraftan da barışı ve sevgiyi de temsil etmektedir. Sarı renk bereketi ve güneşi temsil ederken yeşil renk ise ülkenin refahını ve gelecekte daha güzel günler görmek istediklerini ifade etmektedir. Tam ortadaki yıldız ve etrafında yerleştirilen yıldızlar ise bayrak üzerinde bulanan ülkelerin yönetim bölgelerini temsil etmektedir. Bir Karayip ülkesi alan devlet adaların birleşmesinden oluşmuş ve bu oluşumu devlet bayraklarında göstermişlerdir.

Bayrağın üzerinde yer alan Hindistan cevizi simgesi ise ülkenin ekonomisin en çok kullanılan ve tarım ile ekonomik gelirinin göstergesi olarak bayrağa yerleştirilmiş ve Grenada Bayrağı Açıklaması ile kendi ülkesini temsil eden tüm simgeler bayrağa yerleştirmiş ve Dünya bayrakları arasında kendine özel ait yerine yerleştirilmiştir. Bayrağın kaç yıllından bu yana kullanıldığı bilinmediği için bayrak üzeride önceden ya da sonradan yapılan değişiklikler bilinmemekte ve bayrak şimdiki hali ile günümüzde kullanılmaktadır. Bayrak kanunu ile bayrak koruma altına alınış ve her ülke bayrağı gibi manevi saygıyı hak etmiştir. Bayrağı sadece kendi görevlileri göndere çekilebilir ve yırtılma anında sadece boyutlarına ve rengine simgelerine sadık kalınarak yeniden yapılandırılabilir. Tüm ülke bayrakları gibi oda kendi ülkesinin gönderini süslemektedir.

Gine Bayrağı

Gabon Bayrağı