Guatemala Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak ilk olarak Ağustos 1871 yılında göndere çekilmiş ve kullanılmaya başlanmış ama daha sonra üzerine Kasım 1871 yılında bayrağın üstüne ülkenin arması ilave edilmek zorunda kalınmış ve bayrak bugünkü hali ile göndere çekilmiş ve bayrak yasası ile koruma altına alınmıştır. Guatemala Bayrağı Anlamı bayrak üç dikey şeritten meydana gelmiş ve bayrakta iki ana renk kullanılmış bu renklerden bir tanesi mavi iken diğer renk ise beyaz olarak tasarlanmış. Göndere çekilen kısmı mavi ortası beyaç ve dalgalanan kısım yine mavi olarak ayarlanmıştır. Mavi rengi pasifik Okyanusu ve Atlas Okyanusu simgelemesi için tercih etilmiş ve ortada kalan beyazlık ise saflığı, temizliği ve ülkenin değerlerini ifade edebilmek için kullanılmış.

Guatemala Bayrağı Resmi bayrak hem ulusal bayrak hem de resmi bayrak olarak kullanılmakta ve bayrağın ortasında yer alan devlet armasında ise ülke İspanya’dan aldığı bağımsızlığı anlaşmasının imzalandığı kâğıdı iti zeytin dalı arasında işlenmiştir.  Ve bağımsızlık kâğıdının tam üstünde ise ülkenin simgesi durumunda olan ve bağımsızlıkların sürekli savunacak güce sahip olduklarını ifade etmek için Quetzam kuşu işlenmiştir. Kâğıdın üstünde görülen 15 Eylül 1821 tarihi ise ülkenin bağımsızlık yıl dönümü tarihi olmaktadır. Her iki bayrağın renkleri aynı olmakla birlikte ülkede en çok kullanılan bayrak armalı bayrak olmakta ve tüm resmi kuruluşlarda bu bayrak göndere çekilmektedir.

Ülke bayrağında fazla bir değişiklim yapılmadan bu güne kadar kullanılmış ve sadece bir kez devlet arması için ufak bir değişikliğe gidilen bayrak hala aynı zarafeti ile kullanılmakta ve ülkesinin gönderde en kaliteli hali ile dalgalanarak temsil etmektedir. Guatemala Bayrağı Açıklaması ülkeler hep bayrakları ile anılır düşüncesi ile ülkeler kendi bayraklarını üstüne ülkenin ait simgeleri işlemekte ve bu zamana kadar gelinen her türlü olayı bayrak sayesinde tüm dünya ülkelerine rahatlıkla duyurabilmektedirler. Bayrak kanunu ile yasal olarak koruma altına alına bayrak sadece yıprandığı ve yırtıldığı zaman sadece görevlileri tarafından gönderden indirilebilir ve yenisi ile takas edilerek hemen yerine göndere çekilebilir. Boyutlarında ve renklerinde hiçbir oynama yapılamaz.

Guyana Bayrağı

Güney Afrika Bayrağı