Güney Afrika Bayrağı Açıklaması

 

27 Nisan 1994 yılında kabul edilerek göndere çekilen Güney Afrika Bayrağı resmi olarak kabul edilmiş ve hala kullanımda olan bayrak şimdiye kadar değiştirilmeden kullanılmaya başlanmıştır. Bayrak altı renkte oluşmak da ve siyah, sarı, yeşil, beyaz, kırmızı ve mavi renkler ile simgelenmiştir. Bayrağın göndere geldiği tarafta bulanan siyah renk ve dalgalana kısımda ise ağırlık mavi ve kırmızıya verilmiş durumdadır. Renklerin arasından gecen sarı ve beyaz şeritler bayrağı farklı bir görüntüde simgelemiştir. Siyah renk her zaman Afrika ülkelerinde Afrika kıtasını temsil eden bir renk olarak bayrağa yerleştirilmiş ve arada olan sarı renk ise güneşi temsil etmektedir. Güney Afrika Bayrağı Anlamı ile 1994 yılında göndere çekilmiş bir bayraktır.

Güney Afrika Bayrağı Resmi yeşil ülkede olan yeşil araziyi temsil ederken arya simetrik olan beyaz renk bereketi ve bolluğu temsil etmekte ve kırmızı ise özgürlüklerini anlatmaya yardımcı olmuş bir renk olarak bayrakta yerini almıştır. Mavi ise denizi ifade etmektedir. Ayrıca daha sonradan milli bayramlarda kullanılmak üzere devlet armalı bir bayrak daha tasarlanmış ama olarak sadece devlet resmi olaylarında kullanılmaktadır. Afrika bayrağı 1928 yılında İngiltere’nin sömürgesi altında iken İngiliz Kraliyet bayrağını da simgeleyen üç renkli bir bayrak kullanılmış ve bu bayrakta ana renkler olara sarı, beyaz ve mavi renkler hâkim iken ortada beyazın üstünde İngiltere’nin bayrağı da yer almıştır.

İki kez bayrak değişimi yaşayan ülkede en son bağımsızlıkların ilan ettikten sonra yasalaşan bayrakların göndere çekmişler ve bir daha da üstünde hiçbir oynama yapılmadan bu zaman kadar gelen bayrak olmuştur. Güney Afrika Bayrağı Açıklaması ile diğer bayraklar arasında yerini alan bayrak ülkenin çıkartılan kanunu ile yasalaşmış ve bayrak hiçbir zaman yıpranamaz, çiğnenemez ve kötü amaçlar uğruna kullanılamaz. Gönderden sadece görevlileri tarafından indirilebilen bayrak yine aynı boyutlarda ve renklerinde oynama olmadan yeniden yapılandırılmak zorunda. Yine görevlileri tarafından göndere çekilebilen bayrak bugün dünya bayrakları ile aynı seviyede yerini almış ve göndere çekilerek ülkesini tüm renkleri ve anlamları ile temsil etmektedir.

Guatemala Bayrağı

Güney Kore Bayrağı