Güney Osetya Bayrağı Açıklaması

 

Güney Osetya 28 Kasım 1991 yılında bağısızlığını kazandı ve resmi olarak bayrağın göndere çekerek dünya ülkeleri arasında yer almaya başladı. Sovyetler birliği yönetiminde olan Güney Osetya 1990 yılında bağımsızlığını Gürcistan’dan alarak Güney Osetya Cumhuriyet adını aldı. 1991-1992 yılların da iç çatışma ile bağımsızlığını tekrar korumayı başaran ülke Güney Osetya Bayrağı Anlamı bayrağını üç renk olarak tasarlandı ve beyaz, kırmızı ve sarı alarak yatak şeritler halinde tasarlandı. Ülke renkleri ile bugüne kadar yaşadıklarını anlatmak ve kendini ifade edebilmek için bu renkleri kullanmayı tercih etmiştir.

Bayrağın en üstüne denk gelen beyaz renk ile ahlakı ve temizliği saflığı sembolize ederken, kırmızı renk ile bağımsızlıkta verdikleri mücadeleyi ve akıtılan kanları sembolize etmişler ve en son bayrağın altına gelen kısmına ise altın sarısı renkte olan barış, huzur ve sevgiyi ifade eden renklerin kullanmışlardır. Güney Osetya Bayrağı Resmi bağımsızlığın ilan ettikten sonra birkaç kez Gürcistan ve Rusya ile tekrar savaşa girmek zorunda kalan devlet savaş da çok can kaybı yaşamış ve bunun üzerinde devlet armasını tasarlanarak ikinci bir bayrak daha kullanılmaya başlanmıştır. Devlet armalı bayrağı ise sadece özel devlet törenlerinde kullana ülke olmuştur. Devlet armasında ise daire içinde ülkesinin dağlarını ifade ede simgeler ve karlı dağları yerleştirilmiş, sarı renk ile yer altı zenginlikleri ifade edilmiştir.

Güney Osetya Bayrağı Açıklaması yer altı zenginliklerini koruyan Asya kaplanı ise tek ayağını kaldırarak ülkeyi koruma altına aldığı simgeler ile anlatılmaya çalışılmış. Dağların üstünde yer alan turuncuya yakın derk ise güneşi ve özgürlüğü simgelemektedir. Dairenin kenarında yer alan beyaz dişliler ise ülkenin verimli topraklarını ve tarımı ifade etmekte kullanılmıştır. Bayrak yasalar ile koruma altına alınarak boyutlarında ve renklerinde oynama yapılması yasaklanmış ve gönderden sadece görevli kişilerin indirilmesine izin verilmiştir. Yırtılan ve bozulan bayrak yerine hemen yenisin göndere çekilmek zorunda ve asla ne sözlü ne de yazılı olarak hararet edilemez ibaresi ile manevi saygıyı almış bulunmak da ve diğer ülke bayrakları gibi ülkesinin göklerinde dalgalanmaktadır.

Güney Kore Bayrağı

Güney Sudan Bayrağı