Güney Sudan Bayrağı Açıklaması

 

Güney Sudan bayrağı 2005 yılında göndere çekilmiş ama 9 Temmuz 2011 yılında resmen kabil edilerek resmi anlamda kabl görmüş en genç bayraklardan ve ülkelerden biri olmuştur. Yıllarca süren iç savaştan sonra yapılan Kapsamlı barış Antlaşmasından sonra kabil edilerek gönderde yerini almış bir bayraktır. Bu bayrak daha önceleri Sudan halkın Özgürlük Savaşçıları tarafından kullanılan bir bayrak olmuş ve üzerinde oynama yapılmadan bayrak resmi olarak kabul görmüştür. Güney Sudan Bayrağı Anlamı ise bayrakta bu güne kadar beş renk kullanılmış ve bugüne kadar tüm iç savaşlar ve dökülen kanlar bayrağın üstüne ayrı renkler ile ifade edilerek tasarlanmıştır.

Güney Sudan Bayrağı Resmi göndere çekilen yerde yer alan mavi renk ve bayrağı yatay olarak yerleştirilen sırası ile siyah renk, beyaz, kırmızı renk ve beyaz renk, yeşil ise bayrağın en son rengi olarak en alta yerleştirilmiştir. Göndere çekilen mavi kısım üçgen olarak yatay şeritleri üstüne gelmiştir. Bayrakta mavi renk Nil nehrini simgelerken, siyah renk Güney Sudan halkını temsil etmekte ve beyaz rengin her zaman barıştan yana bir halk olduğunu, kırmızı ise şimdiye kadar özgür kalabilmek için dökülen kanları ifade etmekte ve yeşil renk ise toprağı ifade etmekte kullanılmıştır. Güney sudan 39 yılını iç savaşlar ile geçirmiş bir ülke olarak tarihi yerini koruyor.

İngiliz sömürgesi iken bağımsızlığını alıyor ama bu sefer kendi aralarında anlaşamaya ülke halkı ile iç savaya girmek zorunda malan güney sudanın yılların çoğu iç savaşlar ile geçiyor. Güney sudan on eyaletten oluşan federal devlet o yüzden bayrağında bulana altın sarısı yıldız ise bu on eyaleti simgelemekte ve artık bayrak kanun ile bayrak gönderde yerini almış bulunmaktadır. Bayrakta acıların ve hüzünlerin anlattıklarına inan Güneş sudan halkı Güney Sudan Bayrağı Açıklaması ile dünya bayrakları arasında yerini almış 2011 yılında resmen dünya ülkelerine var olduğunu ispat emiştir. Ülkeler kendi ülkelerinde yaşanan olayları bayraklarına an güzel şekilde simgeler halin de yerleştirmekte ve renkleri ile dünya ya neler yaşadıkların anlatmaktadırlar.

Güney Osetya Bayrağı

Gambiya Bayrağı