Guyana Bayrağı Açıklaması

 

Guyana bayrağı resmi olarak 26 Mayıs 1966 yılında kullanılmaya başlanmış ve bayrak kanun ile özel koruma altına alınmış bayraklardan biri olmuştur. Bayrak göndere çekildikten sonra bir daha üstünde oynama yapılmamış ve günümüze kadar bayrak aynı şekilde gelmiştir. Bayrak üzerinde beş ana renk kullanılmış ve bu renkler kırmızı, sarı, siyah, beyaz ve yeşil olarak görünmektedir. Göndere çekilen kısman gelen kırmızı üçgen olarak belirlenmiş ve kırmızı rengin hemen yanına siyah bant içinde siyah renk hâkim olmuştur.  Sarı renk ve beyaz sırasıyla bayrağa yerleştirilmiş en sona bayrağın dalgalandığı kısma ise yeşil renk konuşlandırılmıştır. Guyana Bayrağı Anlamı ile beş ana renkten meydana geldiği görülmektedir.

Guyana Bayrağı Resmi üçgen olarak iç içe gecen renkler ise göndere yakın yerde duran kırmızı bağımsızlıklarını alırken akıttıkları kanı temsil ederken aynı zamanda ulusun coşkusunu ifade etmektedir. Siyah renk ise ulusun daha çok ileri gitmek istediğini belirtmekte iken sarı renk ise yer altı zenginliklerin ve güneşi temsil etmektedir. Arada gecen beyaz şerit ise saflığı ve dürüstlüğün belirtisi olarak üçgenini içine yerleştirilmiş ve en son renk olarak gördüğümüz yeşil renk ise berekete ve ülkede olan tarım arazilerini ne kadar zenginlikler ile dolu olduğun göstermek için bayrağa sembolik olarak eklenmiştir. İngiliz Guyana’sı olarak bilenen ülke bağımsızlığını aldıktan sonra Guyana olarak adını değiştirmiştir.

Guyana bayrağını diğer adı ise altın ok başı olarak da bilinmekte ve bayrak da bu yüzden ok başı şeklinde tasarlanmış ve ülke tarafından resmi olarak kullanıma sunulmuştur. Guyana Bayrağı Açıklaması ile tüm ülkesinin detaylarını bayrağında simgeler halinde gösteren ülkelerden biri olarak bayrağını göndere çekmiş ve bu güne kadar bayrak üstünde en ufak bir oynama yapılmadan bu zamana kadar gelerek hala kullanılan bayrak konumundadır. Bayrak kanunda yer alan bayrak hırpalandığı zaman ya da yırtıldığında hemen görevlileri tarafından gönderden alınacak ve yerine yenisi çekilecektir. Bayrağın boyutlarında ve renklerinde hiçbir oynama yapılamaz ve kanunda belirtildiği ölçülerde yenisi yapılmak zorundadır. Bayrak ulusal bayrak olarak gönderde yerini almıştır.

Gürcistan Bayrağı→

←Guatemala Bayrağı