Hindistan Bayrağı Açıklaması

 

Hindistan ülkesi, resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti, dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisidir. Umman denizi ve bengal körfezi gibi coğrafi noktaları kendi bünyesinde bulundurur. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında bulunan ülkenin kendi bayrağı ise yüz yıllardır sömürge altında bulunması nedeniyle yeni oluşturulmuştur. Ülkenin 26 adet eyalet bölgesi ve birlik bölgesi bulunmaktadır. Bu nedenle de ülkede bulunan yeni sistem ile birlikte parlamenter bir demokrasi söz konusu olmuştur. Ancak yeni dönem süreçlere bakıldığı zaman sömürgecilik dönemlerinden herhangi bir eser kalmamıştır. Her ülkenin kendine ait bir milli bayrağının olması gerekçesi ile bayrağa bakıldığı zaman görülecektir ki her bayrak kendi savaşının eseri olmuştur. Bu nedenle milli benlik oluşmasında etkili olan en önemli araç her zaman bayrak olmuştur. Hindistan Bayrağı Anlamı ise bu tarihsel süreçleri içermektedir.

Hindistan Bayrağı Resmi ise bayrakta bulunan üç çeşit olan şeritleri görmek mümkün olacaktır. Her bayrakta olduğu gibi Hindistan bayrağında kullanılan renklerinde bir anlamı vardır. Ülkede kullanılan renklerin başında gelen safran kullanılmıştır. Bu renk ülkenin hem baharat ülkesi olduğunun hem de renkler ülkesi olduğunun bir göstergesidir. Bayrak üzerinde bulanan diğer renkler ise şerit halinde beyaz ve yeşil olmuştur. Bayrakta bulunan renklerin sıralaması ise üstte safran rengi, ortada beyaz bir renk ve en altta yeşil renk bulunmaktadır. Bütünlüğü ise bu üç renk ile ortada bulunan bir çember, çark bulunmaktadır. Bu bayrağın en önemli noktası ise burası olmuştur. Bunun nedeni ise bayrak kullanımı dâhilinde yasaları temsile den nadir noktalardan birisidir.

Hindistan Bayrağı Açıklaması, ortasında bulundurmuş olduğu çark 24 mavi telin birleşimi ile olmuştur. Bunun anlamı ise hukuk yasalarının bir temsili olarak karşımıza çıkmaktadır. Bayrağın tarihi ise oldukça geniştir. 1947 yılı itibariyle oluşturulan bu bayrağın iki ana grubu oluşturan 1931 yılı noktası da vardır. Bunlar ise Hindu halkı ve Müslümanlardır. Bu ikisinin arasında bulunan beyaz renk ise her zaman onların barış içinde yaşamasını konu alan cesaret ve fedakârlık olmuştur. Bu ortada bulanan çark aynı zamanda sonsuz bir yaşam döngüsünü de temsil eder.

Haiti Bayrağı

Hırvatistan Bayrağı