Hırvatistan Bayrağı Açıklaması

 

Her ülke bağımsızlık mücadelesinin ardından kendi sembolü olan bayrakları kabul etmiştir. Bu onların hem simgesel olarak temsilini sağlayacak hem de bir bütünlük oluşturmaları için mili bir benlik oluşturacaktır. Bu kapsamda ise her ülke bayrağı hakkında kendine has bir detay barındıracaktır. Hırvatistan Bayrağı Anlamı ise resmi cumhuriyet bayrağı olarak karşımıza çıkmasıdır. Bayrak özellikle birçok adımdan oluşur. Hırvatistan bayrağını 5 adımda incelemek mümkün olacaktır. Cumhuriyetin resmi bayrağına bakıldığı zaman üç ayrı renkten oluştuğunu ilk adımda görmek mümkün olacaktır. Bu renkler ise Pan- Slav renklerinden oluşur. Mavi- kırmızı – Beyaz renkler olarak ilk adımı oluşturur. Bayrağın içinde de farklı semboller vardır.

Hırvatistan Bayrağı Resmi incelendiğinde görülecektir ki, tam 5 adet ayrı bir sembol bulunuyor. Bunlar ise özellikle birinci sembol olan yukarı bakan ay ve altı köşeli yıldız motifi olmuştur. Bunun takibinde ise mor ve kırmızı renkten oluşan şeritli motif bulunmaktadır. Üçüncü sırayı ise yine üç adet figüre sahip olan motif yer alacaktır. Bu ise mavi renk üzerine sarı olarak konuşlanmıştır. Dördüncü sırada ise bulunan lacivert renk üzerine keçi motifi işlemesi göze çarpacaktır. Son olarak ise pars ve altı köşeli yıldız motifi ile farklı bir görünüşü sunmaktadır. Bu bayrağın içerik olarak bakıldığında tamamen bir görüşe hâkim olduğunu görmek mümkün olacaktır. Her bayrakta olduğu gibi bu bayrak içnide bağımsızlık mücadelesinden bahsetmek mümkün olacaktır.

Hırvatistan Bayrağı Açıklaması içerik olarak bakıldığı zaman bayrağın 21 Kasım 1990 yılı itibari ile tasarlandığını görmek mümkün olacaktır. Bu bayrağa ait ikinci bilgi ise bayrağın askeri armadan oluşmasıdır. Saydığımız beş sembol askeri anlam içeriğine sahiptir. Bu bayrakların sembollerin duruşu ise armada 25 bölgeye ayrılmış olan kırmızı ve beyaz kareleri oval bir şekilde içinde bulundurmuş tam üst kısmında da kırmızı bir şeritti bulunduran noktası bulunmaktadır. Her ülkede olduğu gibi bir bağımsızlık sonucunda ortaya konan bayraklar Hırvatistan bölgesi içinde aynı durumu içerecektir. Ülkenin Yugoslavya dağıldıktan sonra kendi ülkesini kurması sonucunda kendi bayrağına da sahiplenmiştir. İlk hali ise 5 sembolü bulundurmayan halidir. Daha sonra günümüzdeki halini almıştır.

Hindistan Bayrağı

Gürcistan Bayrağı