Hollanda Bayrağı Açıklaması

 

Hollanda bayrağı en sade bayraklardan birisidir. Herhangi bir amblem veya içeriğe sahip değildir. Ülkenin bayrağı üç ayrı renkten oluşmaktadır. Bunlar ise kırmızı, beyaz, mavi renklerden oluşur. İlk olarak kırmızı sıralamanın birinci sırasında yer alır. İkinci olarak ise beyaz renk gelir. En son ise mavi renkle bayrağın oluşum sağlanır. Orijinalde renklerin farklılıkları da gözlenecektir. Bunlar arasında bulunan en önemli renk ise turuncudur. Ancak daha sonrasında ise bu nokta kırmızı olarak değişir. Burada Hollanda bağımsızlığı geçerlidir. Mücadeleyi yapan isim olan Orange Prensi William Tarafından bu turuncu renk ise hanedanlık renklerine dayanır. Bunun anlamı ise hanedan armasına dayanmasından gelecektir.  Hollanda Bayrağı anlamı, içerik olarak tarihsel bir sürece dayanır.

Hollanda bayrağının resmi olarak kabulü, 19 Şubat 1937 yılına dayanacaktır. Hollanda Bayrağı Resmi ise yine aynı dönemlerde ortaya çıkmıştır. Ülkenin bayrağının bir ismi vardır. Prensin bayrağı olarak karşımıza çıkar. Bunun nedeni ise 1568 yılında bir prensin yaptığı mücadele sonucunda onun isminin rengi olan turuncu beyaz ve mavi renklerin oluşumu söz konusu olmuştur. Bu bayrak daha öncesinde dokuz şerite kadar kullanıldığı için farklı bir nitelik taşır. Hollanda bayrağının içeriğinde bağımsızlık yılları olan 1648 yılı itibariyle oluşturulma hikâyesi de bulunuyor. İlk olarak ortaya çıkma tarihi ise aslında 1570 yılları olmuştur. Bayrağın ilk hali olan turuncu rengin bulunup daha sonrasında değiştirilme nedenine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Fransa Hollanda’yı ise 19. Yüzyılda işgal etmiştir. Bunun üzerine ise bayrak bir süre yasaklı kalmıştır.

Hollanda Bayrağı Açıklaması, 1813 yılında ikinci kez bağımsızlığını alması üzerine daha da değer kazanmıştır. Bayrak yeniden bu tarihten itibaren kullanılmaya devam edilmiştir. Hollanda bayrağının en önemli detayı ise Rus bayrağından etkilenmesidir. Bu yönüyle bayrağın tam olarak detaylandırılması istenmiştir. Rusya bayrağı olan renkler günümüzde Slav ırklarının bir temsili olma durumu taşımıştır. Bayrak için Hollanda Rusya tarafından onurize edilmiştir. Bayrağın ilk çıkış noktası ise Rusya olarak bilinse de bağımsızlık mücadelesi noktasında Prens William oldukça etkili olmuştur.

İrlanda Bayrağı

Honduras Bayrağı