Honduras Bayrağı Açıklaması

 

Honduras ülkesi, kullanmış olduğu bayrağını göndere 18 Ocak 1949 yılı itibariyle çekmiştir. Bu tarih onların aynı zamanda bağımsızlık noktası olmuştur. Bayrağın günümüz anlamı ise aynı şekilde devam etmekledir. Bayrak iki ana renkten oluşmakta ancak üç şerit bulundurmaktadır. Her bayrakta olduğu gibi oldukça detaylı noktalar vardır. Bağımsızlık mücadelesini bitirdikten sonra ilk olarak kendi bayrağını oluşturan ülke, mavi ve beyaz renklerden oluşan bir detaya sahiptir. İlk şerit mavi, ikinci şerit beyaz ve üçüncü şerit ise yine mavi olarak görülmüştür. Bu bayrağın ortasında bulunan 5 adet ise yıldız vardır. Beyaz renk üzerinde bulunan bu yıldızlar, beyaz renkte olan renk üzerindedir.  Honduras Bayrağı Anlamı, bağımsızlık noktasında detaylar içermektedir.

Honduras Bayrağı Resmi, mavi sıralamalar kapsamında anlam içerecektir. Bu bayrağın ilk şeridi ise Büyük Okyanus’ u simgeliyor. İkinci mavilik ise Atlas Okyanusunu simgeleyecektir. Orta şerit ise kendisinin bulunduğu kıta olan Amerika üzerinde hangi bölümde olduğunu ortaya koymuştur. Orta Amerika konfederasyonu olarak beş ülkeyi de aynı şekilde simgeleyen 5 adet yıldıza da sahiptir. Ülkenin 1866 yılı itibariyle farklı bir düşüncenin temsili olan mavi şeritler vardır. Bunların yanı sıra ülkenin 1866 yılında orta Amerika devletlerinin Federasyon olma çabasını ifade etmektedir. Bu arzuyu ise bayrağa yansıtmışlardır. Buradaki ortada olma anlamı ise oldukça göz önünde olmasından kaynaklıdır.

Honduras Bayrağı Açıklaması, bayrağın ortasında bulunan 5 yıldızın neden ortada bulunduğuna dair Amerika’ nın tam ortasında bulunan bir ülke olmasından kaynaklanmasıdır. Ülkenin bizzat kıta ortasında bulunması bayrağa yansıdığı kadar kıta siyasetinin de tam ortasında olmasından kaynaklıdır. Bayrağın üzerinde bulunan mevcut yıldızların diğer anlamları ve ülkelerin isimleri ise Kosta Rika, Nikaragua, Guatemala, El Salvador olarak bulunmaktadır. Bu ülkeler yine federasyon olmak isteyen ülkelerin temsili olmuştur. Ülkenin ekonomik faaliyetleri aynı zamanda onları noktalayan birçok duruma da hâkim olmaktadır. Bayrağının anlamı ise oldukça zengin bir ülke olmaları nedeniyle kendini gösteren bir güce sahiptir. Ülkenin en yüksek noktası olan Cerro Las Minas ise bu bayrağın bir örneğini temsil etmektedir.

Hollanda Bayrağı

Haiti Bayrağı