İran Bayrağı Açıklaması

 

İran bayrağı, içerik olarak İslam renklerinden oluşur. Üç ayrı şerit olarak karşımıza çıkan bu bayraklar aynı zamanda farklı eşit büyüklükler ile kendini göstermiştir. Bayrakta bulunan üç şeridin de anlamı vardır. Bunların renkleri ise yeşil, beyaz ve kırmızı olarak bulunur. İran Bayrağı Anlamı üzerinde aynı zamanda kırmız bir sembol ve yazı şeklinde de semboller arası geçişler bulunuyor. Şeritler stilize edilmiş bir şekilde sunulurken aynı zamanda da şeritlerin özelliklerini de söylemek gerekecektir. Bayrakta bulunan önemli detay ise ortada bulunan sembol olmuştur. Bayrak merkezli olan ve hanedanlığı da temsile den bu semboller dört hilal ve bir kılıçtan oluşan bir sembol niteliği taşıyacaktır. Yeşil şerit bir İslami temsil ifade eder.

İran Bayrağı Resmi, yeşil şeritlerin aynı zamanda bir anlamı vardır. Bu şerit İslam ülkesi olmasının temsili olmuştur. Aynı zamanda da beyazın da anlamı saflığı temsil eden bir duruma sahiptir. Barışı temsi eden bu şerit ise en çok anlam kazanan detaydır. Üzerinde kan kırmızısı olan bir şerit taşıyan nokta ise İslam şehitlerini temsil eden bir detaydır. Bunun yanı sıra üzerinde bulunan farklı yazılarında bir anlamı vardır. 22 Kufi Stili olan ve Allah büyüktür anlamı taşıyan el yazması yazılar vardır. Bunlar için üzerinde bulunan rakamlar ile 11 Şubat olan 1979 yılı devrim gününü temsili olarak gösterilmiştir.

İran Bayrağı Açıklaması, arma olarak kuvvet ve metanet anlamı içerir. Bunun Müslümanlık inancını da aynı zamanda büyüklüğü sembolize etmesi anlamında önemli detaylara hâkim olması beklenmiştir. Bu bayrak stilize amblem ile Allah olarak okunacak bir kelimedir. Bayrağın tarihi ise 29 Temmuz 1980 yılı itibariyle başlar. Buradan anlaşılacağı üzere bayrağın geleneksel olarak şeklinin değişmemiş olması olacaktır. 1979 yılında cumhuriyet olarak kendi yönetim şeklini değiştiresi ise özel bir monarşi ile yönetilmesi kapsamında ilginç bilgiler sunacaktır. Bu bayrağın detaylarında birçok alan vardır. En ilginç yanı ise bayrağın önceden güneş önünde duran bir taç ile temsil edilmesidir. Bu ise Şah’ ın tahttan inmesi ile değişen bir temsil niteliği taşıyacaktır.

Irak Bayrağı

İrlanda Bayrağı