İsrail Bayrağı Açıklaması

 

İsrail bayrağı ülkenin kuruluşunun hemen ardından 5 aylık bir süreçte ortaya çıkarılmıştır. Bu bayrak 28 Ekim 1948 yılı itibariyle ülkeye sunulmuştur. İsrail bayrağı mavi ve beyaz renklerden oluşmuştur. Bu bayrağın beyaz zemin üzerine iki şerit mavi ve bir de mavi yıldız ile oluşumu vardır. Bu bayrağın üzerinde bulunan her sembolün manevi bir anlamı vardır. Bu yönüyle ise bayrağın her şeridi ise farklı anlamlarını sunacaktır. İsrail Bayrağı Anlamı üzerinde bulunan yıldızın anlamı ise Davut Yıldızı anlamı taşıyacaktır. Bu bayrak içinde bulunana anlam ise Davut Kalkanı Bizi de korusun anlamı içerir. Aynı zamanda dinimizden kopmayarak anlamı ile birlikte bütünleşen bir ifade oluşturur.

İsrail Bayrağı Resmi üzerinde bulunan mavi renkteki çizgileri ile Fırat ve Nil nehirlerini temsil eder. Bu durum farklı bir anlamda içerir. Farklı kaynaklara göre üzerinde bulunan şeritlerin anlamlarını yorumlayan Saqr Abu Fakhr, mitten ibadet olduğunu da içinde bulundurduğu anlamlara göre ifade etmiştir.  Bayrakların anlamlarını düşündüğümüz zaman içerik olarak ya dini yâda siyasi anlamlar içerir. İsrail bayrağı bu anlamda ağırlık dini yönlü olmuştur. Bayrağın tasarlanma yılı ise 1891 yılı itibariyle ilk olarak Siyonistler tarafından yapılmıştır. Burada ise mavi çizgileri hatırlatan simge dua şalları olan talliti hatırlatacaktır. Bu nedenle de bayrağın anlamlarında çelişkiler ortaya çıkacaktır. İsrail bayrağı kapsamında ise bu anlam son hali ile iki nehri kapsamaktadır.

İsrail Bayrağı Açıklaması, 2007 yılında ise ebat ve ton olarak yeni bir dünya rekoru kırmıştır. Bu bayrağın sadece kilosu 5,2 ton olmuştur. Dünyanın en büyük bayrağı olarak tarihe geçen bu bayrak anlamı ise beyaz kısmın renk anlamı aydınlık dürüstlük, masumiyet ve barış olarak karşımıza çıkar. Mavi ise güven, sadakat, bilgelik, özgüven, zekâ, inanç ve doğruluk olarak aynı zamanda cennet olarak da karşımıza çıkacaktır. Bayrak kendi rekorunu kırdıktan sonra onun üzerine Romanya ise kendi ülkesinde daha büyük bir bayrak açarak İsrail ülkesine ait olan bu rekoru egale etmiştir. Günümüzün en güçlü ülkelerinden birisi olma noktasına da sahiptir.

İspanya Bayrağı

İsveç Bayrağı