İsveç Bayrağı Açıklaması

 

İsveç bayrağı dünyanın en sade bayraklarından birisidir. Bu bayrak mavi zemin üzerine sarı renk bulunmaktadır. Bu renk artı işaretini andıran bir şekiled bayrak üzerinde konumlanmıştır. Tasarımı ise sol kısma yatık bir şekilde bulunmaktadır. Yani göndere çekilen kısımda bulunuyor. Bu bayrak sarı renkli olan kısmı ile bir haç işaretini anlatmaktadır. Aynı zamanda da İsveç bayrağı olarak tasarım noktasında diğer bazı ülkelerin bayraklarına da benzerlik göstermektedir. Bu bayrakların takibinde ise 3 tacın özellikleri mevcut olarak sunulmuştur. Bayrak Danimarka ülkesi ile benzerlik gösteren detaylara sahiptir. Sarı ve mavi renk olmak üzere mavi zemin üzerinde kendini gösteren özel bir bayraktır. İsveç Bayrağı Anlamı ise kendi dini sembolleri olarak detaylandırma anlamında farklılık sunacaktır.

Bayrak kapsamında sunulan diğer ülke bayraklarına bakıldığında birçok bayrak ile benzerlik göstermesi de bayrağın anlamı konusunda farklı görüşlere neden olmuştur. Sarı ve mavi zemin üzerine yerleşimli olan kısım 3 haçın özelliğini sunmuştur. İsveç Bayrağı Resmi İsveç hanedanlık armasın ortaya koyarak kullanılmıştır. Aynı zamanda bu haç sembolü İsveç gibi birçok İskandinav ülkelerinde de kendini göstermiştir. Bayrağın tarihçesine bakılacak olursa, 22 Haziran 1906 yılı itibariyle resmen kabul görmüş bir bayraktır. Burada İsveç kralı olan John III tarafından sunulan bir kraliyet amblemi oluşturulmuştur. Aynı detaylara bakıldığı zaman ise tüm İsveç savaş bayrakları da yine bu noktada ayın renkte olmuştur.

İsveç Bayrağı Açıklaması, Norveç ve İsveç gibi ülkelerin 1814 ve 1906 yılları arasında birlik oluşturması amblemde yerini almıştır. Bu bayrak birlik olarak 1905 yılı itibariyle çözülmesi üzerine 1906 yılında kendi bağımsızlığını alan bir ülke olarak İsveç gönderinde dalgalanmaya devam etmiştir. Bu yönüyle de bayrağın günümüz şeklini almasını da sağlamıştır. Bayrakla ilgili ilginç bir detay ise İsveç protokollerine göre bayrağın göndere sunulması halinde mutlaka en uygun olan ortamlar aranmalıdır. Bunun dışında bayrak gönderde bulunmayacaktır. Amaç ise bayrağa herhangi bi zararın gelmemesi durumudur. Aynı zamanda bayrakla ilgili zarar tespitinin de bir noktası vardır. İsveç bayrağına bu yönüyle farklı bir anlam kazandırmıştır.

İsrail Bayrağı

İzlanda Bayrağı