İzlanda Bayrağı Açıklaması

 

İzlanda bayrağı, renk sıralaması, mavi alt zemini oluşturur, kırmızı ve beyaz çizgiler ise haç işareti kısmını oluşturur. Bu zemin üzerinde beyazla sınır çizilmiş ve kırmızı ile de İskandinav çarmıhının konulması olarak sunulmuştur. Bu bayrak için şeritler bir dikey bir de yatay şekli ile karşımıza çıkar. Bayrağın sol yanında ise yer alan nokta çaprazlık görünümü oluşmasıdır. Amaçların arasında daha farklı dini sembollerde bulunmaktadır. İzlanda Bayrağı Anlamı, bayrakta ilk görüşte fark edilen çarpı görünüşü, İskandinav bağını ortaya koyan bir anlam belirtir. Bu anlam içerik olarak renklerini açıklama konusunda buz, kar ve kırmızı anlamı taşır. Bayrağın dizayn edeni ise Matthias Thordarson olarak açıklanmıştır.

İzlanda Bayrağı Resmi, renklerin açıklamasından çıkacaktır. Bu bayrak mavi renk ile ülkede bulunan dağları sembol edinir. Beyaz renk ise buz ve kar anlamını taşıyacaktır. Kırmızı ise İzlanda ülkesinde bulunan volkanikleri temsil eden ateşin kırmızısı olarak ülkeye sunulmuştur. Geleneksel olarak bir buz ülkesi olmasından kaynaklanmıştır renkleri. İzlanda bayrağı bakıldığı zaman bir Norveç bayrağı ters kombinasyonu olarak karşımıza çıkar. Danimarka bayrağında bulunan detayları da içerik olarak bulunduruyor. Ülkenin bayrağının tarihçesi ise 19 Haziran 1915 yılı itibariyle bayrak kabul görmüştür. Bu bayrak 1913 yılında esas alınan ve ulusal bayrak olma niteliği anlamında onaylanmıştır. Bu bayrak tasarımını ilk olarak adımını attıran neden olarak 1913 yılı itibariyle Danimarka kralı tarafından teşvik edilmiştir.

İzlanda bayrağının en önemli detayı ise 1918 yılında kendini yönetmeye başlamasından üç yıl öncesinde bir bayrak temsili yapmasıdır. İzlanda Bayrağı Açıklaması ülkenin tamamen bağımsız bir cumhuriyet olmasında ise 1944 yılı etkili olmuştur. Bu ülkenin bayrağını kullanmak belirli bir imtiyaza konu olmuştur. Bunu yanı sıra bayrakta bulunan kuralları uygulamak gerekir. Bu bayrağa karşı fiziksel veya sözlü olarak herhangi bir hakaret oluşturulamaz. Aynı zamanda gece yarısından sabah yediye ve gün batımından sonra da dalgalandırılmamasına ayrıca dikkat edilen ayrıntılar içerir. Bunun nedeni ise ülkenin kış şartları ve hava koşulları etkili olmuştur. Ülkenin bu detaylara dikkat etmediği zamanlarında ise 1 yıla kadar hapis cezası uygulaması da bulunuyor.

İsveç Bayrağı

Irak Bayrağı