Jamaika Bayrağı Açıklaması

 

Jamaika bayrağı, dünyanın en farklı bayraklarından birisidir. Bu bayrak 6 ağustos 1962 yılı itibariyle ülkesinin gökyüzüne gönderilmiştir. Bayrağın oluşumuna bakıldığı zaman dünya bayraklarından çok daha farklı bir görünüme sahip olduğu fark edilecektir. Bayrak sarı, siyah ve yeşil gibi üç ayrı renkten oluşmuştur. Sarı renkler ortada çarpı işareti görünümündedir. Siyahlar ise sol ve sağ kısımlarda eş kenar üçgen oluşturur. Jamaika Bayrağı Anlamı Yukarıda ve aşağıda bulunan yeşil renkli olan kısımdakiler ise ikiz kenar üçgen şeklinde bir görünüm oluştururlar. Burada oluşan çarpı ise farklı bir haç bildirir. Anderas haçı olarak bulunan bir haç ile farklı bir görüntü ortaya koymuştur. Bu bayrağın renklerinin anlamları ise diğer ülkelere göre ekonomik sebepler bildirir.

Jamaika Bayrağı Resmi, sarı renk ülke içinde bulunan zengin olan kaynaklarını ifade eder. Yer altı zenginlikleri olarak bu görünümü ifade etmesinin bir diğer nedeni ise güneş ışınlarının yayılma profilini sembolize etmiştir. Bu bayrağın gönderdeki görünümü ise ülkenin geçmişten günümüze kadar ne tür zorluklar yaşadığını ortaya koymuştur. Bayrakta yaşanılan zorluklar kadar aynı süreçte bulunan bir  diğer alan olarak yoksulluğu da ifade etmektedir. Bayrağın alt ve üst kısmında bulunan alanlar ise tarımın gücünü ve ülkenin tüm umutlarını temsil eden bir detay oluşturur. Bu renk ise özellikle yeşil olarak bayrakta belirlenmiştir. Bayrağın alt kısmı ve yan kısımlarında bulunan üçgenler ülke vatandaşları için büyük bir önem taşır.

Ülkenin bayrağının 1962 yılında ilan ettiği bağımsızlık ile sunulması üzerine farklı olarak birçok bayrak değişikliği yaşatmıştır. Ancak günümüzdeki şeklini ise yine aynı yıl içinde almıştır. Ülkenin ilk tavsiye edilen bayrağı ise beş ayrı şeritten oluşmuştur. İki yeşil, iki sarı ve tek büyük bir siyah şerit olarak, sonraki gelen bayrak ise ülkede kaos oluşturur. Bunun nedeni ise farklı bir ülke ile bayrak konusunda benzerlik göstermesidir. Günümüzdeki halini almasındaayrıntı da önemli olmuştur. Ülkenin kabul görmeyen bir diğer bayrağı ise üç şerit ve eşit şeritli yine aynı renklerden oluşan bayraklar olmuştur.

Japonya Bayrağı

İsviçre Bayrağı