Japonya Bayrağı Açıklaması

 

Japonya Uzakdoğu ülkelerinin en güçlü ülkelerinden biri olarak kendi milli bayrağını alması 1869 yılına dayanmaktadır. Resmi olarak farklı anlamda kullanılan isimleri bulunmaktadır. Japonya Bayrağı Anlamı denildiği zaman akla gelen en önemli potansiyel ise her zaman isim anlamı olmuştur. Japonya resmi anlamda Nisshoki, Hinomaru gibi anlamları bulundurmaktadır. Şekli ise üzerinde bulunan kırmızı büyük bir nokta yani daire ve beyaz zemin üzerine kurulu oldukça sade bir bayraktır. Bunun önemli bir anlamı vardır. Japonya geleneklerine son derece düşkün olan bir ülke olması nedeniyle son derece özel bir tanrıça için yapılan bir anlam taşır. Japonya bayrağı denildiği zaman akla ilk gelen ifade ise barış anlamı olmuştur.

Japonya Bayrağı Resmi, üzerinde bulunan kırmızı dairede gizlidir. Bunun kırmızı olmasının da ayrı bir anlamı vardır. Güneşi ifade etmesi nedeniyle son derece kutsal olan bu ifade Japonlar için oldukça değerlidir. Her bayrakta olduğu gibi oldukça farklı detaylara hâkimdir. Bütün yanlarını bir kenara bıraktıklarında sadece barış anlamı taşıyan bir Beyaz zemin üzerinde olması da ülkenin barışçıl bir ülke olduğunu ortaya koymuştur. Ülkenin kendi dilinde ayrı anlamları olan bayrağın güneşin kaynağı anlamını taşıması da son derece mitolojik bir içerik taşımasını sağlamıştır. Japonya milli bir simge olarak aldığı bu ifade için barışı her zaman odaklayarak kullanmıştır. Bu nedenle bayraklarında ki güneş simgesi de onlar için oldukça önemlidir.

Bayrakların anlamları ülkelerin geçmişlerini ifade eder. Bu nedenle onların bayrak şekilleri ve içerikleri bakımından da öğrenilmesi gerekir. Japonya Bayrağı Açıklaması ise Japon mitolojisi ile bağlantılı bir nokta içerir. Bu bayrakta bulunan güneş tanrıçası olan Amaterasu olarak bilinen Japon tanrılarının kraliçesi olarak bilinen bir hanedan anası olması da bayrağın anlamını taşımaktadır. Japon imparatorlarının hala günümüzde de değeri oldukça yüksektir. Bu nedenle bu bayrak bin yıldan bu yana Japon askerleri tarafından gemilerin üzerine çekilerek değeri korunmaya çalışılmıştır. Bu bayrağın ölçüleri ve korunması ise 1999 yılına bağlıdır. Bu yılda yapılan kanunla ölçüleri yasalarına da dâhil edilmiştir.

Karadağ Bayrağı

Jamaika Bayrağı