Kamboçya Bayrağı Açıklaması

 

Kamboçya uzak doğu ülkelerinden birisidir. Kuzeybatısında buluna Tayland ve doğuda bulunan Vietnam ile komşudur. Ülke geleneklerine oldukça düşkün olan ülkelerden birisidir. Bu nedenle bayrak resimlerinde de kendi ülkelerine ait bir arma bulunmaktadır. Kamboçya dinlerini de yansıtan dini içerikli bir bayrak seçimi yapmıştır. Bunun yanı sıra ülkenin halkının yüzde 95 oranı Budizm dininin mensubudur. Bu nedenle de yönetim şekli de düşünüldüğü zaman bunu yansıtmaları oldukça doğal olmuştur. Kamboçya Bayrağı Anlamı özellikle içerik olarak oldukça doğal bir yapıya neden olmuştur. Birçok kişinin dikkat ettiği ve ayrıntı olarak de detaylara önem verdiği bu anlam içinde dini temeller esas alınmıştır.

Kamboçya Bayrağının Resmi, bayrak üzerinde bulunan amblemler öncelikli olarak dini simgelemiş olsa da siyasi anlamlarda taşımaktadır. Ülkenin bağımsızlığını almasının üzerine mavi ve kırmızı şeritlerden oluşan bir bayrak noktası söz konusu olmuştur. Mavi renkler alt ve üst kısımlarda yatay bir şekilde bulunurken, ortada bulunan kırmızı noktası ise daha geniş bir yer kaplamıştır. Bayrağın tam olarak kırmızı şeridinde bulunan bir tapınak resmi bulunmaktadır. Bu tapınak resmi bayrağın üzerinde bulunması nedeniyle dini temellere tam bir sembol olarak kullandıklarını söylemek gerekecektir. Bunun üzerinde bulunan tapınak ise Budistler tarafından son derece kutsal sayılan bir tapınaktır. Yüz yıllardır burada yapılan ayinlerle kendi dinlerinin gereklerini yerine getiren Kamboçya halkı buna önemini bayrak üzerinde de göstermiştir.

Kamboçya Bayrağı Açıklaması, kırmızı renkte kendi milli mücadelelerini vermiştir. Bunun yanı sıra mavi renkler ise ülkede hem barışı temsil eder hem de ünite olan devlet yapısını temsil eder. Bayrak üzerinde kırmızı noktada bulunan tapınak ise tarihi olan Angkor – Wat tapınağı resmi iliştirilmiştir. Dünya çapında bulunan birçok Budist için önemli bir tapınak sayılması nedeniyle burada yerini almıştır. Tapınağın bu ülkede olma nedeni de Budizm dinini çıkış noktasının bu bölge olmasıdır. Bölge halkının yüzde yüze yakını bu dinden olması nedeniyle tapınağın resmi özellikle kırmızı zemin üzerine oluşturulmuştur. Budizm için oldukça büyük mücadeleler verdiklerinin de kanıtı olmuştur.

Kırgızistan Bayrağı

Kamerun Bayrağı